Nasz patronat

Blues Fama: Wanda Johnson

Nasz patronat

Koncert otwarcia SBF 2024 – ZALEWSKI, support Noa & The Hell Drinkers (ES) – 11 lipca

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Andrzej Makar Makarewicz (z lewej) i Gienek Loska w pubie 6-ścian, Białystok

Gienek Loska i Andrzej Makar Makarewicz to na swój sposób legendy polskiego blues rocka, tym bardziej, że legendy o niezwykłych korzeniach. W pubie 6-ścian postanowili właśnie do korzeni wrócić, ale tych muzycznych, nie narodowościowych.

Dwaj Białorusini w 1990 roku założyli w Grodnie grupę Seven B. Warto przypomnieć, że w strukturach przedwojennej Polski to Grodno było ważniejszym ośrodkiem intelektualnym z dużo dłuższą historią niż założony przez magnata Białystok. Jednak po dwóch latach liderzy grupy - Andrzej Makar Makarewicz - świetny gitarzysta i obdarzony głosem kojarzącym się z Czesławem Niemenem wokalista Gienek Loska postanowili zostać w Polsce i tu rozwijać swój talent.

Od grania na ulicach szybko przeszli do występów na festiwalach, w tym na Rawa Blues. Odnosili sukcesy, przynajmniej wśród fanów blues rocka, ale nie zdołali przebić się do dużych stacji radiowych.

Gienek Loska próbował sił w talent show. Wystąpił w telewizji publicznej w kultowym programie "Szansa na sukces" w roku 2004, po castingach odpadł z programu "Mam talent", za to w 2011 roku, głosami telewidzów wygrał pierwszą edycję talent show X-Factor. To zaowocowało wydaniem dwóch albumów: "Hazardzista" i "Dom", jednak trudno te piosenki usłyszeć nawet w lokalnych stacjach radiowych.

 

W pubie 6-ścian Makar i Gienek Loska chcieli przywołać czasy, kiedy zaczynali szukać swojego miejsca w Białymstoku grywając na ulicy, bazarach, czy w nieodległym Augustowie. Grali na akustycznych gitarach przypominając mniej i bardziej znane standardy przeplatane z piosenkami, które Loska napisał już w Polsce. Niezobowiązująco, jak przystało na koncert niemal w domu.