niedziela, 07 sierpień 2011 14:44

Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel

Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel Smokin' Joe Kubek and Bnois King - Have Blues, Will Travel

Smokin' Joe Kubek and Bnois King zapraszają do podróży z bluesem. Have Blues, Will Travel to ognista porcja gitarowego grania, gdzie mamy aż dwóch gitarzystów solowych.

Tytułowy utwór "Have Blues, Will Travel" to fantastyczna porcja teksańskiego grania w najlepszym stylu. Nie są az tak heavy ja ZZ Top no i słychać, że perkusista umie zabawić się z rytmem. A samo brzmienie gitar - na zmianę klarowne i lekko przesterowane, w dodatku wykorzystujące technikę slide - wyborne.

"Got You Out Of My Blood" to utwór, w którym pobrzmiewa duch czarnego funku. A który z liderów jest bardziej funkowy? Łatwo sprawdzić - na całej płycie prawy kanał zarezerwował sobie Bnois King, lewy i centrum przestrzeni dźwiękowej należy do Smokin' Joe Kubka. Ich dialogi gitarowe i sposób patrzenia na improwizację to znakomita szkoła grania.

"Out Of Body, Out Of Mind" zaczyna się ciężko brzmiącym basem, a i sam riff przypomina dobrego, starego hard rocka. Ale muzycy nei przekraczają granicy. Cały czas grają bluesa ze sporym ogniem.

"RU4 Real?" to już prawdziwy pełzający blues ze slidem i mnóstwem oddechu. No i z humorem w tekście. Panowie znają sie na kobietach i wyśmiewają silikonowe i wybotoxowane piękności. Pycha.

Smokin' Joe Kubek i Bnois King nie ustają w zabawie ze slidem. "Payday In America" zaczynają tak esencjonalnymi dźwiękami, że az miło posłuchać. Bas cicho pulsuje, blachy szeleszczą a oni grają prosto, ale z sercem.

"Shadows In The Dark" to klasyczny, umiarkowany radiowy blues. Zaczyna się silną gitarową blue note, a linia wokalna jest po prostu radio friendly, podobnie brzmienie i tematyka utworu. No i piękne solo, przyjazne dla ucha wielbicieli ś.p. Gary Moore i mu podobnych.

Ale dość sentymentów. Swingujący "My Space Or Yours" brzmi i chicagowsko i jednocześnie bardzo współcześnie. Standardowy temat jest oczywiście tylko kolejnym pretekstem do pokazania, że bez czynienia zbędnego hałasu można grać fajne solówki, a brzmienia gitar uzupełniają się jak w dobrym małżeństwie.

Klasycznego bluesa grają znów obaj gitarzyści w "Sleeping With One Eye Open". Używają odrobinę więcej elektroniki dla wzbogacenia brzmienia, ale to pulsowanie i gitarowe sola - złożone z oczywistych cegiełek ale mimo to niepowtarzalne - cieszą każde ucho.

"My Guitar" to powrót do slide i swingującego Teksasu. Muzykom nie braknie energii, żeby w pozornie znane od kilkudziesięciu lat schematy tchnąć swego ducha.

"One Step At A Time" zaczyna się jak rasowy utwór amerykańskiego autostradowego rocka. A i brzmienie ma jakby pełniejsze i bogatsze. Radio, które gra classic rocka mogłoby z powodzeniem włączyć ten utwór na playlistę, przemycając przy okazji sporo blue notes w solówkach.

Za to "Wishful Thinking" to następny przejmujący klasyk blues rocka, który wyszedł spod palców Kubka i Kinga. Pięknie zawodząca gitara, nostalgiczny głos i czysto wybierane dźwięki składają się na przebojową epicką opowieść ze świata gitary elektrycznej. Nie można tej piosenki przegapić.

"What A Sight To See" to koda kończąca krążek. Znów rozbrzmiewa mocny, teksański utwór, który może spowodować znaczne przekroczenie prędkości na drodze.

Smokin' Joe Kubek i Bnois King to wyjątkowo udana spółka autorska i jeszcze lepiej współpracujący ze sobą gitarzyści. Wspomagani przez bas i perkusję grają, jak im w duszach gra, ale zobaczenie ich na żywo dopiero może pokazać, na co ich stać. Na razie trzeba poznać płytę.

Do góry