sobota, 30 grudzień 2017 15:38

SkOłowani – Wieczny chłopiec (2017, wideo)

SkOłowani – Wieczny chłopiec SkOłowani – Wieczny chłopiec

SkOłowani to zespół z Ciechocinka. Na debiutancki album „Wieczny chłopiec” zaprosili wielu muzycznych gości.

SkOłowani o tekst do swojej „programowej” piosenki „SkOłowani” poprosili PRL-owskiego dziennikarza muzycznego i autora tekstów hitów Czerwonych Gitar, Czesława Niemena czy hard rockowego Testu. Blues rockowa piosenka wyróżnia się partią fletu Jerzego Szymańskiego,zaś gościem specjalnym jest Apostolis Anthimos – gitarzysta znany z SBB.

Folkową „Burzę uczuć” śpiewa znana w Pomorskiem Natalia Herzberg. Ładna, akustyczna piosenka, znów wyróżnia się dzięki partii fletu.

Krzysztof „Broda” Sieradzki do spółki z flecistą ułożyli „Armię pustych flach”. Na basie towarzyszy SkOłowanym Jacek Gazda, na gitarze pARTyzant, czyli Krzysztof Toczko. Hipisowska piosenka przypomina harmonią sławną balladę zaczynającą się od słów „wolniej, wolniej wstrzymaj konia”… Adam Majewski w roli głównego wokalisty śpiewa, jak czuje, nie naśladując nikogo.

Aleksander Górny śpiewa southernową balladę autorstwa „pARTyzanta” „Wieczny chłopiec”. Tytułowa piosenka z tekstem Jerzego Szymańskiego to właściwe credo zespołu łączącego kilka pokoleń muzyków. Solo na harmonijce wnosi sporo umieszczonego w tekście optymizmu pomiędzy dźwięki gitar.

Sławomir Małecki ze Zdrowej Wody pojawił się z gitarą w balladzie „Skacz z głową”. To zaśpiewana nieco egzaltowanym głosem przez Maję Mikołajczak piosenka o konsekwencjach złamania kręgosłupa po nieudanym skoku do wody.

W blues rockowej „Zmysłowej sprzeczności”, śpiewanym przez Marka Modrzejewskiego pojawia się Jarek Tioskow. Współzałożyciel Kasy Chorych to jak do tej pory najbardziej bluesowy element tej płyty. Gra solo slidem i to by było na tyle.

Swingujące piano Igora Nowickiego i głos Joanny Czajkowskiej-Zoń mieszają się w „Białej kawie”. Wojciech Kochanowski dodaje uroku nutami saksofonu, ale dlaczego bohaterka tekstów „kryje w sobie wiele mitów” trudno odgadnąć.

Solidne blues rockowe podstawy ma piosenka „Wyciszam ciszę”. Maja Mikołajczak ukazuje swoje bardziej drapieżne oblicze. Może jeszcze nie rozstawia muzyków po kątach, ale wydaje się pewniejsza swej interpretacji niż w „Skacz z głową”. Zdaje się, że tu na gitarze dołącza Aleksander Górny, dodając pazurów tym porządnym dźwiękom.

Trudno zrozumieć zamysł interpretacyjny Marka Modrzejewskiego w „Kolędzie przemyśleń”. Dołożenie irlandzko brzmiącego akordeonu uskrzydla tę folkową piosenkę, są też obowiązkowe dzwonki w finale.

Blues rockowa piosenka „Początek i koniec” to kolejny utwór, który śpiewa Natalia Herzberg. Southernowo brzmiąca aranżacja to przede wszystkim dobra gra sekcji rytmicznej. A „co między wierszami” trzeba usłyszeć samodzielnie.

 

Bonusem na krążku jest anglojęzyczna wersja „Burzy uczuć”. Mam wrażenie, że śpiewa ją Patricia Longwe Lewandowska. Brzmi bardziej surowo, ale kto wie, czy nie bardziej przekonywująco.

 

SkOłowani z pewnością włożyli mnóstwo pracy w stworzenie krążka, a ich utwory brzmią bardzo przyjemnie. Bluesa mają pewnie duszach, na krążku „Wieczny chłopiec” jest go bardzo niewiele.

Do góry