sobota, 30 grudzień 2017 00:18

Stara Szkoła – Coraz bliżej (2017, wideo)

Stara Szkoła - Coraz bliżej Stara Szkoła - Coraz bliżej

Zespół Stara Szkoła deklaruje, że dział siedem lat, dzięki pieniądzom miasta Inowrocław, w 2017 roku wydał debiutancki album „Coraz bliżej”.

Liderem grupy, a także autorem tekstów i muzyki jest Tomasz Kuczma. Według wyszukiwarki internetowej jest psychologiem i psychoterapeutą. W Starej Szkole grają też według notki – zawodowy muzyk, lekarz, zegarmistrz, elektronik i pirotechnik.

Stara Szkoła przyznaje się do średniej wieku w okolicy 60. roku życia. „A ptaki jak krzyże nisko nad ziemią latają” - śpiewa w zdecydowanie rockowej piosence „Ptaki” Tomasz Kuczma. Gdzieś w tle pobrzmiewa harmonijka Michała Kunkela.

Niepokojące rockowe dźwięki i głos wchodzący w falset w piosence „W białych rękawiczkach” zdecydowanie dalekie są od bluesa.

Bliższe blues rockowej estetyce są nuty w „Ty to nie ja”. Znów pojawia się harmonijka, wciąż jednak nagrywana w identyczny sposób jak w poprzednich utworach, brzmiąca jakby z oddali, ze sporym pogłosem.

Trochę życia zdaje się wnosić piosenka „Go-Go”. Hard rockowe boogie stara się urozmaicić wprowadzeniem cow bella perkusista, za to refren w rytmie reggae przypomina kompozycje polskiego rocka z połowy lat 80. XX wieku…

Balladowo-bluesowo-rockowy „Delikatnie” może się na przykład skojarzyć harmonią z utworem „Zaopiekuj się mną” łódzkiego Rezerwatu, o ile ktoś to jeszcze pamięta…

Intro do „Zamknij oczy” przy pewnej dozie tolerancji może się kojarzyć z fascynacją Jimi Hendrixem, ale stereotypowy balladowy rytm nie kojarzy się najlepiej. „Zamknij oczy i niech rozum śpi” z lekką histerią śpiewa Tomasz Kuczma. Można sobie wyobrazić, że ich znajomi na koncertach w tym momencie zapalają zapalniczki, oby nie włączali lampek w komórkach!

Stara Szkoła z upodobaniem wraca do starego hard rocka w „Krwawej jatce”.

Ostatnim utworem zarejestrowanym w lipcu 2017 roku jest „List nienapisany”, utwór w dużym stopniu instrumentalny, bardziej operujący klimatem niż eksponujący możliwości muzyków. Starej Szkole musiało się go nieźle grać, bo trwa ponad siedem minut i kończy się… śpiewem i rockowymi riffami. Chyba niepotrzebnie.

W podobnym klimacie utrzymany jest dwa lata starszy utwór „Jasne dni”. Przy nieco innej aranżacji mógłby trafić na płytę Ziyo, dlaczego zatem trafił do bluesonline.pl?

Paradoksalnie w tym zestawie najciekawiej brzmią instrumentalne nagrania z roku 2014 z Hard Rock Pub Pamela w Toruniu, rzecz jasna – szczególnie „Pejzaż” daleki od bluesa, już bliższy grupie The Bolshoi.

Starej Szkole warto pogratulować samozaparcia w realizacji marzeń. Ale nie nazywajmy tego bluesem.

Do góry