czwartek, 18 listopad 2010 16:52

Robben Ford - Soul On Ten!

Robben Ford to bez wątpienia doskonały gitarzysta bluesowy, który lubi przekraczać granice różnych gatunków muzycznych, zaś jego niepowtarzalny i oryginalny bluesowy styl pełen jest także jazzowej wręcz wrażliwości oraz improwizacji. Robben to prawdziwy mistrz gitary, co potwierdza z całą pewnością jego płyta "Soul On Ten"!

Materiał na ten właśnie album został zarejestrowany podczas kilku występów Robbena w The Independent Club w San Francisco, a oprócz Forda można usłyszeć tam takich muzyków, jak: Travis Carlton /bas/, Toss Panos /perkusja/ i Neal Evans /organy Hammonda/.

 W jednym z wywiadów sam Robben tak o tym mówi: "Od bardzo dawna chciałem nagrać coś z zespołem Soullive, a członek tej grupy Neal nie zamyka się w obrębie jednego gatunku, potrafi bawić się bluesem i to mi się naprawdę podoba.... Na płycie jest 10 utworów, z czego 8 zostało zarejestrowanych podczas naszego występu, a tylko 2 zostały nagrane w studiu. Bardzo mi zależało, żeby uwiecznić atmosferę koncertu. Zauważyłem, że takie nagrania mają dużo więcej energii niż nagrania studyjne".

Płyta rozpoczyna się utworem "Supernatural" - z psychodelicznym wstępem gitarowym, oczywiście w wykonaniu Robbena, wstęp ten następnie przechodzi w jazzowe wręcz riffy. W kolejnej - "Indianoli" mamy piękną sekcję rytmiczną i tu z kolei warto zwrócić uwagę na perkusję Panosa ! To samo należy podkreślić w utworze "There`ll Never Be Another You" - ogromna dawka energii i piękna solówka perkusji wciągająca w ten niesamowity spektakl całą grupę...

Słuchając tej płyty, nie sposób wręcz nie wspomnieć o kultowym już z pewnością "Spoonful". Sam Robben Ford - mówi o tym: "Od dawna chciałem nagrać tę piosenkę, ale nie miałem odpowiedniego zespołu, ani aranżacji, w której dobrze bym się czuł. Zrobienie kawałka, który w pierwotnej wersji nagrał Howlin` Wolf, a później zespół Cream wymagało sporej odwagi. Chciałem nagrać swoją własną wersję i nie miałem zamiaru z nikim się porównywać. Nagrałem również cover utworu "Please Set A Date" Elmore James`a. Połączyłem go z piosenką Jimmy Reed`a "You Don`t Have To Go". Na płycie znalazły się utwory, które gramy od lat, z wyjątkiem 3 nowych, czyli: "Earthquake", "Thoughtless" i "Don`t Worry About Me".

Utwór "Earthquake" opowiada o trudnościach i kłopotach, takim zwyczajnym życiu muzyka, o związkach, relacjach z innymi, o tym, że ciągle muszą podróżować, zmieniać miejsce pobytu, a to nie zawsze jest takie proste. Podobnie jest w "Thoughtless", który jest utworem o rozstaniach, o "byciu w trasie", o samotności.

Robben Ford to bez wątpienia wyjątkowo utalentowany muzyk i gitarzysta, a jego wszystkie płyty warte są z pewnością większej uwagi i atencji. Nic dziwnego zatem, że największe magazyny muzyczne obwołały go jednym z najwybitniejszych gitarzystów XX wieku ! Miały rację ! To akurat wiemy na pewno !

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry