czwartek, 22 maj 2014 11:30

Mark Hummel - The Hustle Is Really On (2014, wideo)

Mark Hummel - The Hustle Is Really On Mark Hummel - The Hustle Is Really On

Mark Hummel i jego fantastyczni partnerzy: Little Charlie Baty, Anson Funderburgh i  Kid Andersen znani też jako The Golden State-Lone Star Revue wydali znakomity krążek “The Hustle Is Really On”.

Nie ma co ukrywać, ta płyta to przegląd bluesowych klasyków zagranych przez współczesnych mistrzów gatunku.  Tytułowy utwór Horace Eddy’ego czy „What Is That She Got” Muddy Watersa to przecież nieśmiertelne utwory. I co ciekawe, to nie jest tylko i wyłącznie płyta dla miłośników klasycznej bluesowej harmonijki ustnej.

 

Na krążku nie brakuje porywających aranżacji sekcji dętej i nie mniej porywających kompozycji z czasów, kiedy blues zaczął trafiać do studiów nagraniowych, był wydawany na płytach, wręcz pozwalał z tego nieźle żyć – przynajmniej wydawcom. Dziś Mark Hummel i jego ekipa znakomicie odtwarzają tamte klimaty. Przede wszystkim zespołowi udaje się oddać atmosferę lat 50. XX wieku. W doborze repertuaru mamy i West Coast i bluesa chicagowskiego i smakowite elementy swingu, jak choćby w „Give Me Time To Explain” Percy Mayfielda. No i porywającą partię harmonijki.

Na krążku nie zabrakło też kompozycji cenionego nie tylko przez Hummela Waltera Jacobsa. Tym razem wybrał „Tonight With A Fool” i porywająco zagrane „Crazy Legs”.  Adepci harmonijki będą mieli co analizować.

„The Hustle Is Really On” to z jednej strony płyta genialna. Idealnie zagrana, z fantastycznym repertuarem. Tylko dla kogo? Chyba dla tych, którzy nie mają czasu szperać w archiwach, ale chcą poczuć klimat, jaki towarzyszył powstawaniu tych kompozycji. Muzycy mają pracę, a my łatwiejsze życie. XXI wiek.

Do góry