piątek, 11 kwiecień 2014 23:25

Krakowskie Klimaty Bluesowe (2014, wideo)

Krakowskie Klimaty Bluesowe Krakowskie Klimaty Bluesowe

Krakowskie Klimaty Bluesowe powstały dzięki wytężonej pracy firmy Mediapixel. Wydawcy deklarują, że nawet nie spodziewali się, iż pod Wawelem jest tylu zafascynowanych bluesem muzyków.

Krążek zaczyna, a jakże, zagrany na harmonijce sławny hejnał, który wciąż transmituje Program 1 Polskiego Radia.

Później od razu najmocniejsze uderzenie, czyli wymyślonych Piotra Grząślewicza i Łukasza Wiśniewskiego Krakó Street Band. Popularny Wiśnia, mimo iż z dyplomem inżyniera w kieszeni, powiedział nam kiedyś, że udowodni iż da radę wyżyć z muzyki i jak widać i słychać – nie ustaje w staraniach by jego plan się ziszczał. Koncertowa rejestracja oldschoolowego „You Don't Know My Mind” tylko to potwierdza.

O Gruff! Napisaliśmy już dużo dobrego. Krążek „Krakowskie Klimaty Bluesowe” przynosi zapis „Preaching Blues” Roberta Johnsona. I mimo dość surowej formuły, to fantastyczny, żywy kawałek bluesa najwyższej jakości.

Próbująca od kilku lat swoich sił na krakowskich scenach Natalia Kwiatkowska postanowiła sięgnąć także po formułę akustyczną. W duecie z Robertem Kapkowskim tworzą The Missing Part. Solidna gitara, z elementami slide i folku stanowi mocną osnowę projektu.

Space Sloth to nowe twarze w świecie blues rocka. Przy nagraniu „Crawling King Snake” Pawła Strusa, Mateusza Stanuszka i Antka Witkowskiego wsparli Grząski z Adamem Partyką i to chyba dobrze posłużyło, zwłaszcza początkującemu wokaliście formacji.

Autorski song „Howlin'” L'Orange Electrique to następny ważny punkt krążka. Niemal hard rockowy numer, przypominający stary Cactus i setki inncyh zespołów z przełomu lat 60. i 70. z przesterowaną harmonijką i frenetycznym wokalistą wreszcie można usłyszeć z płyty.

 

Bardziej w kierunku folku zmierza piosenka „Looking for a Friend” zaśpiewana przez Ninę Sawicką z gitarzystami kryjącymi się pod szyldem Easy Money. Tyle, że to folk w klimacie anglosaskim, zbliżony do tematyki krążka, nie swojska R.U.T.A.

Klimaty z przełomu XIX i XX wieku, także z Ameryki Północnej podobno w pobliżu bramy Floriańskiej prezentuje jegomość ukrywający się pod szyldem Willy Blake. Dobrze, że autorzy kompilacji dostrzegli i takie przejawy krakowskiego bluesowego spleenu.

Kolejną śpiewającą damą na krążku jest Eva Novel. Kraków Street Band gra tu standard „Moanin'” a oprócz perfekcyjnej interpretacji wokalnej, mamy znakomity aranż i poruszającą partię trąbki zagraną przez Zbigniewa Szwajdycha.

Klasycznym przedstawicielem kierunku zwanego dziś americana jest polsko-holenderska formacja The Silver Owls. W studiu zarejestrowali jeden z największych hitów country „Ghost Riders” Stana Jonesa. Mamy harmonijkę, akordeon, skrzypce i atmosferę nieskrępowanego muzykowania, jakby żywcem wyjętą z jakiegoś saloonu czy juke jointu.

 

Bardzo ciekawie w tym zestawie brzmi także odwołująca się do folku piosenka Cheap Tobacco. Zespół znakomicie buduje klimat tej niemal epickiej opowieści. A wszystko za sprawą zaproszenia do tego nagrania sekcji dętej z Tomaszem Drabikiem na saksofonie i wspomnianym już Szwajdychem na trąbce. No i wreszcie ktoś tu w starej polskiej stolicy śpiewa po polsku. Mikołaj Spendel gra też romantyczne solo na gitarze basowej. Gdyby jeszcze w studiu popracowano nad nagraniem wokalu, powstałaby piosenka, jakiej mógłby pozazdrościć i Robert Janson.

Z genialnej płyty Michała Augustyniaka „Tribute to Georgie Buck” pochodzi standard „Pallet On Your Floor”. Surowe, acz wsparte akordeonem brzmienie, idealnie oddaje ducha amerykańskiego muzykowania sprzed II wojny światowej. I jakoś dziwnie to akurat do Krakowa idealnie pasuje.

 

Bardzo ciekawą propozycję ma dla słuchaczy formacja Levi. Od razu zwraca na siebie uwagę Katarzyna Miernik – wokalistka grupy. Co ciekawe, to ona napisała stylowy tekst i zaproponowała harmonię. Osadzona w bluesie piosenka ma w sobie elementu jazzujące i lekki klimat gospel. A jak została zagrana i nagrana. Właściwie to niemal akustyczne brzmienie, z Bartoszem Łuczyńskim na harmonijce. Aż dziw bierze, dlaczego taka perełka została ukryta pod numerem 13. „FeMiNi Blues” to prawdziwe odkrycie tej płyty.

 

Łukasz Pietrzak, harmonijkarz znany z The Silver Owls gra także z Little They Know. Na folkowy klimat składa się też gitara akustyczna Grzegorza Kosowskiego i śpiewająca po polsku Magdalena Stawiarz. I właśnie ta dwójka stworzyła piosenkę „Ślady” zaśpiewaną w dość niecodzienny sposób przez wokalistkę.

 

Na krążku raz jeszcze pojawia się Willy Blake, tym razem w towarzystwie harmonijkarza Tomasza Barcika i grającego na tarze Tomasza Szyszki. Jako Willie, Take Me Back wykonują tradycyjną amerykańską pieśń „Sugar Baby”.

Na płycie nie mogło zabraknąć Hard Times/ Piosenka „No More” z płyty „Trio” za każdym razem tak samo powala swoim pięknem i maestrią muzyczną, jednocześnie przypominając, że Łukasz Wiśniewski to jeden z najważniejszych polskich wokalistów, nie tylko sceny bluesowej.

Krążek wieńczy ponad jedenastominutowy zapis występu krakowskiego muzyka i radiowca Antoniego Krupy, oczywiście w studiu Radia Kraków. To bardzo osobista i pełna jazzowych nut wersja „Outside Help” B.B. Kinga. Bo w Krakowie publiczne radio jest bluesowi i jazzowi nad wyraz przyjazne. I tak być powinno.

Znakomicie się stało, że Krakowskie Klimaty Bluesowe ujrzały światło dzienne. Wspaniała oprawa graficzna, staranna wkładka i sam pomysł ukazują wydawcę jako znakomitego producenta szeroko pojętych wydawnictw muzycznych. Warto się od nich uczyć.

 

Do góry