wtorek, 11 marzec 2014 11:38

Ricardo Grosso – RG Band – Right Now (2014)

Ricardo Grosso – RG Band – Right Now Ricardo Grosso – RG Band – Right Now

Ricardo Grosso, to włoski muzyk tak zakochany w bluesie, że kilka razy jeździł nawet do Nowego Orleanu, by poczuć klimat, który teraz przekazuje na autorskiej płycie „Right Now”.

Krążek rozpoczyna zagrany w manierze psychobilly „Bunch of Stuff”. Akustycznie brzmiący bas, naturalnie pulsujące bębny i dość wysoki głos lidera spajają się w całość, która może się równie dobrze sprawdzić na Sycylii co na pustkowiach Arizony. A harmonijka Grosso jest wyjątkowo pyszna.

Wyjątkowo lirycznie rozpoczyna się „Dog Me Down”. Trochę to takie bluesowe „Mambo Italiano”, ale trzeba przyznać, że ten RGBand ma styl! A i harmonijka brzmi tu jakby brudniej i z większym przesterem. I jest bardzo, bardzo ważna.

„Just Your Breath” to następny znakomity harmonijkowy riff, który niespodziewanie zwiastuje niezwykle melodyjne shuffle. Harmonijkarze powinni na te motywy zwrócić uwagę, zanim Ricardo zacznie śpiewać.

W jeszcze innym rytmie snuje się „N.W.O.”. Biały, swingujący blues, oparty o jazzowe akordy gitary to następna znakomita autorska kompozycja zespołu. Grosso fantastycznie panuje nad harmonijką i z każdą frazą zaciekawia, a jedocześnie przypomina ducha starych mistrzów.

Jeden z dwóch coverów na krążku to wyraźnie swingujący „The Tiki Bar Is Open” Johna Hiatta. Podobnie jak poprzednie nagrany w tych samych warunkach, w klimacie wspomnianego psychobilly idealnie pasuje do całego krążka, a Ricardo tym razem rozpoczyna solówkę od wysokich rejestrów.

Niezwyle ciekawie, wręcz w typie surf music brzmi instrumentalny „Kick the Cop”. Bez nadmiernej wirtuozerii Grosso prowadzi melodię znajdując każdą nutą uzasadnienie dla braku wokalu. RGBand pracuje jak porządna machina skonstruowana na przełomie lat 50. I 60. XX wieku, a nie w epoce zmierzchu Berlusconiego.

W „Walk Away From Me” do gitary po raz pierwszy chyba podłączony został efekt – wah wah. Sama melodia i wykorzystane rytmy reggae umiejscawiają tę piosenkę pomiędzy utworami Steely Dan, a sławnym hitem Dylana „Man Gave Names to All the Animals”.

Bardziej mrocznie i z przesterowaną harmonijką brzmi „High Water”. Mimo zbieżności tytułów, to autorska piosenka oddanych bluesowi Włochów, choć ta akurat bliższa jest lekko demonicznemu rockowi.

Ricardo Grosso nie ukrywa, że jednym z jego mistrzów jest Charlie Musselwhite. „Feel It Your Heart” to drugi, a zarazem ostatni cover na krążku. Pełen Słońca utwór to pięknie zagrana na harmonijce piosenka o sile muzyki. A i sama muzyka to najlepszy przykład, że we wplataniu do bluesa innych elementów ma sens i nie tworzy z 12 taktów skansenu.

Co ciekawe, to właśnie „High Water” zostało nagrane przez zespół jeszcze raz – w wersji akustycznej. I jest równie niesamowite.

Ricardo Grosso to jeden z tych muzyków, którzy natychmiast powinni przyjechać do Polski, jeśli nie na trasę klubową to na Harmonica Bridge albo Jesień z Bluesem – tam, gdzie harmonijki kochają najbardziej.

Do góry