Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 07 październik 2012 01:56

Robert Cray zagrał na 32. Rawa Blues Festival. Around the Blues wygrali konkurs (zdjęcia, wideo)

Robert Cray był od lat największą gwiazdą Rawa Blues Festival. W 32. Edycji w konkursie zespołów zwyciężyła formacja Around the Blues. Na dużej scenie furorę zrobili Harmonijkowy Atak 2 i Eric Sardinas.

32. Rawa Blues upłynie pod znakiem występu zdobywcy pięciu Grammy. Robert Cray dał wspaniały popis brzmienia gitary fendera. Swoimi palcami wydobywał nieprawdopodobne brzmienia, grając jakby od niechcenia, wprowadzał skomplikowane podziały rytmiczne, w solówkach nie szedł utartymi schematami. Również kompozycje, które przedstawił w katowickim Spodku odbiegały od stricte bluesowych harmonii. Fani muzyka musieli być uszczęśliwieni. Cray bez podlizywania się publiczności, wręcz odgradzając się od dziennikarzy i fotoreporterów szczelnym kordonem ochroniarzy i zaufanych, przedstawił niezwykle spójny program. Wcześniejsze kompozycje w pewnym momencie mogły nieco nużyć monotonią interpretacji wokalnej, za to kiedy sięgnął po piosenki z płyty „Nothing But Love”, nie wyłączając wspaniałej „Blues Get Off My Shoulder” było fantastycznie. Zagrał planowane dwa bisy, z czego drugi nie mógł pozostawić nikogo obojętnym. Kto dotrwał do końca – otrzymał przewspaniałą nagrodę od Roberta Craya.

Zobacz zdjęcia Robert Cray Band ze Spodka: Robert Cray Band in Poland

Ci z fanów, którzy preferują bardziej hałaśliwą odmianę bluesowo-rockowej zabawy, z pewnością znaleźli ukojenie w metalowym niemal masażu uszu dokonanym przez Erica Sardinasa przy pomocy techniki slide, gitar dobro i niebywałej porcji energii kipiącej z tego niezwykle sympatycznego muzyka.

sardinas2012

Zobaczyć go w akcji – mimo wszystko – bezcenne.

Zobacz zdjęcia z koncertu Erica Sardinasa w Spodku: Eric Sardinas & Big Motor

Bardzo dobrze wypadł w tym roku Irek Dudek Big Band. Szef festiwalu Rawa Blues tym razem koncentrował się wyłącznie na grze na harmonijce, a kilkunastoosobowa sekcja dęciaków dowodzona przez Bronka Dużego sprawnie sekundowała bluesowym frazom bandleadera.

dudekrawa2012

Zobacz zdjęcia z koncertu Big Bandu Irka Dudka: Irek Dudek Big Band

Miłym akcentem było też jakby powtórne wręczenie statuetki „Keeping the blues alive”, po którą Dudek musiał lecieć do Memphis.

dudeknagroda2012

W październiku fundatorzy przylecieli sprawdzić, czy rzeczywiście Rawa Blues jest tak świetnym festiwalem i chyba wielkością Spodka nie mogli być rozczarowani.

Jakby własnej legendy nie wytrzymała za to formacja Roomful of Blues. Sława sławą, ale ani gitarzysta ani wokalista nie zachwycali.

roomful

Zespół grał oczywiście na bardzo wysokim poziomie, ale fama zobowiązuje.

Zobacz zdjęcia z występu Roomful of Blues w Spodku: Roomful Of Blues in Poland

Za to niezwykle sympatycznie wypadła Davina & The Vagabonds. Proste granie, pełne energii, prawdziwej zabawy urzekło serca fanów.

davina2012

Dali porwać się zabawie i chyba po tym koncercie mieli niezgorsze humory.

Zobacz, jak wyglądał na scenie zespół Davina & The Vagabonds: Davina & The Vagabonds in Poland

Podobnie powinni się czuć koneserzy wiejskiego bluesa nieźle wymieszanego z country. Nieco szalony The Reverend Peyton’s Big Damn Band, mimo trzyosobowego składu, świetnie wypełniał przestrzeń.

reverend

Gdyby jeszcze fanom zechciało się przychodzić wcześniej na zapłacone i tak wszak koncerty, Spodek byłby bardziej wypełniony i echo nie musiałoby dudnić po cokolwiek pustej przestrzeni.

Zobacz, jak Amerykanie szaleli na scenie Spodka: The Reverend Peyton’s Big Damn Band in Poland

Spośró polskich wykonawców niezwykle żywiołowo zaprezentował się Dr Blues & The Soul Re Vision.

drbluesrawa

Krzysztof Rybarczyk ze swoją gitarą – modelem sygnowanym nazwiskiem B.B. Kinga – szalał na scenie, a i basistkę ma w zespole całkiem intrygującą.

      

Zobacz, jak wyglądał koncert Dr Bluesa w Spodku: Dr Blues & Soul Re Vision na Rawa Blues Festival 2012

Niezmienną estymą cieszyli się oczywiście Kamiński, Kielak, Łęczyscki i Wiśniewski, czyli Harmonijkowy Atak 2.

harawa2012

Piosenki z „Harpcore” wzbudzały niekłamaną radość widowni, a „Higher and Higher” wywołało wręcz ekstazę. Ale przecież od tego są oni…

Zobacz jak Harmonijkowy Atak 2 prezentował się w Spodku: Harmonijkowy Atak 2 na Rawa Blues Festival 2012

Konkurs na małej scenie, decyzją w enigmatyczny sposób wyłonionego jury – jakoby spośród … publiczności wygrała znana już doskonale formacja Around the Blues.

around2012

Na małej scenie brzmieli nieźle, na dużej znakomicie.

Zobacz zdjęcia z koncertu Around the Blues: Around the Blues w Spodku 2012

Ale konkurentów w konkursie mieli sporo – napiszemy o tym wkrótce. Pojawią się też zdjęcia i nagrania wideo.

Internauci zdecydowali, by na dużej scenie, z pominięciem etapu konkursowego, zagrała formacja Heron Band. Było bardzo żywiołowo.

Zobacz zdjęcia z koncertu Heron Band: Heron Band na Rawa Blues 2012

Bardzo dobrze sprawdziła się na scenie międzynarodowa formacja Union of Blues. Aleksandr Belkin, Virgis Jutas i Bogdan Topolski umieli przykuć uwagę i zagrać akustycznie, acz żywiołowo.

Zobacz zdjęcia z koncertu Union of Blues: Union of Blues w Spodku

Do góry