Bluesonline poleca

niedziela, 15 lipiec 2012 14:43

Dwayne Dopsie znów podbił Suwałki Blues Festival (zdjęcia, wideo)

Dwayne Dopsie joined the crowd during Suwalki Blues Festival 2012 Dwayne Dopsie joined the crowd during Suwalki Blues Festival 2012

Dwayne Dopsie nie bał się tysięcy fanów, którzy z zapartym tchem obserwowali V Suwałki Blues Festival. Szalone zydeco, genialny Buddy Whittington, klasyczne hity The Yardbirds i rockowy spektakl made in Glenn Hughes zapiszą się w pamięci wielu fanów.

Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers dwa lata temu zadziwili Suwałki koncertem w parku Konstytuci 3 Maja. Tym razem, mimo większej sceny i zbędnych kordonów ochroniarzy i tak zrobili swoje. Ekspresją pociągu dynamitu rozruszali lekko przemoczonych fanów, a sami – zgodnie z tradycją, dali spektakl na czach szczęśliwców, którzy stali najbliżej sceny.

">" />    

Sam Dwayne Dopsie wbiegł w nieprzebrany tłum i bawił się wyśmienicie. Później powiedział nam, że czuje się w Suwałkach jak czarny Polak i wracał do naszego kraju z prawdziwą radością.

dwaynein

Zdjęcia: Dwayne Dopsie & The Zydeco Hellraisers in Suwalki 2012

Porcję świetnego bluesa zaserwował Tom Principato wspierany francuskim Fred Chapellier Band.

">" />

Muzycy z minuty na minutę rozkręcali się i rzeczywiście tytuł albumu „Guitars on Fire” nie jest w ich wypadku przesadzony.

tom2012

Zdjęcia: Tom Principato & Fred Chapelier Band

Esencję białego bluesa, przefiltrowanego przez specyfikę klimatu Johna Mayalla zaprezentował Buddy Whittington. Muzyk z niebywałym stażem, pokorny wobec mistrzów, czyli sławnych trzech panów King, pokazał jak może wyglądać prawdziwy koncert białego bluesa.

">" />

Jego gitara brzmiała wybornie, a każda nuta była grana z serca. Nie miało to nic wspólnego z grepsami innych gitarzystów, którzy często grając solówki chcą za wszelką cenę przypodobać się słuchaczom. W tym wypadku to fani, słysząc tak soczyste dźwięki byli zauroczeni potęgą białego bluesa.

buddy2012

Zdjęcia: Buddy Whittington Band

Nie mogli zawieść się też nawet przypadkowi goście Suwałki Blues Festival, gdy na scenę weszli The Yardbirds.

">" />

Młodzi Brytyjczycy z legendarnym bębniarzem Jimem McCarty zagrali wszystkie swoje największe przeboje z lat 60.

">" />

– Nie będziemy raczej nagrywali nowych płyt, ludzie wciąż chcą słyszeć nasze stare piosenki – wyznał szczerze radiu bluesonline.pl perkusista Jim McCarty.

yard2012

Zdjęcia: The Yardbirds in Suwalki

I wreszcie Glenn Hughes. To była radość i dla fanów Deep Purple i chyba nawet bardziej – dla wszystkich miłośników prawdziwego, żywego grania. Rock and rollowy spektakl z elementami przynależnej stylowi gwiazdorskiej bufonady i przyjmowaniem buńczucznych póz mógł się podobać.

glenn2012

Zdjęcia: Glenn Huges & His Band

Przed głównymi koncertami w podwórzu przy ulicy Kościuszki bawiły fanów swojej specyficznej muzyki Zdrowa Woda i Elżbieta Mielczarek Blues Band.

Zdjęcia: Polski blues przy Kościuszki

Suwałki Blues Festival to święto żywej, choć niezbyt popularnej muzyki. Święto zorganizowane w sposób na tyle atrakcyjny, że na krańce Polski ściągają tysiące słuchaczy z całego kraju. I bez wątpienia to i największy i najlepszy w Polsce bluesowy festiwal na świeżym powietrzu.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry