Bluesonline poleca

środa, 11 lipiec 2012 21:19

XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe. Bobby Rush na finał (program)

Bobby Rush by Andrzej Matysik/Twój Blues Bobby Rush by Andrzej Matysik/Twój Blues

Bobby Rush, laureat Blues Music Award 2011 za płytę soul-blues "Show You A Good Time", ale też Cedric Burnside Project, Carlos Johnson z HooDoo Band i kilku polskich artystów przyjedzie na XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe.

Międzynarodowy Festiwal XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe to nie tylko dwa wieczory 20-21 lipca 2012 roku, ale i dwie rozbrzmiewające bluesem sceny. Mniejsza - scena staromiejska, na której odbędą się koncerty niebiletowane, oraz główna w Amfiteatrze im. Czesława Niemena. Na obu wystąpi aż dwanaście wspaniałych zespołów z kraju i zagranicy! Jak co roku, nie zabraknie też kilku interesujących imprez towarzyszących.

 Koncerty na głównej scenie rozpoczną się od występu grupy Flesh Creep, dowodzonej przez znakomitego gitarzystę Bogdana Topolskiego.

Zaraz potem zaśpiewa zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji „Idola”, Alicja Janosz, która wraz z wrocławskim zespołem HooDoo Band zapewni niepowtarzalną muzyczną ucztę z pogranicza soulu, funku i rhythm’n’bluesa.

Całość nabierze tempa dzięki gitarowym solówkom i wokalizom jednego z najwybitniejszych bluesmanów z Chicago, Carlosa Johnsona.

Wieczór zakończy się koncertem samego Cedric Burnside Project, o którym ostatnio w muzycznym światku jest bardzo głośno. Uznawany przez krytyków za jednego z najlepszych perkusistów bluesowych młodego pokolenia Cedric, ma na swoim koncie dwie nagrody The Blues Music Award, choć na własny rachunek bębni zaledwie od dwóch lat. W 2010 roku odebrał statuetkę w kategorii Debiut Roku, zaś rok temu został uznany za Perkusistę Roku! W 2011 roku wyszła płyta Cedric Burnside Project – „The Way I Am”.

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">    

Kolejnego dnia w Amfiteatrze im. Czesława Niemena jako pierwszy wystąpi poznański zespół bluesowo-rock’n’rollowy, zwycięzca licznych festiwali i przeglądów bluesowych w kraju, Wolna Sobota, a zaraz po nim międzynarodowa grupa Soul Catchers International, w której muzyce mieszają się bluesowe style z najdalszych zakątków świata!

Finał XXI Olsztyńskich Nocy Bluesowych to występ gwiazdy wielkiego formatu. Na deskach olsztyńskiego amfiteatru zaśpiewa sam Bobby Rush!

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true">
 

Pochodzący z Luizjany wokalista bluesowy i soulowy, który na amerykańskiej scenie muzycznej występuje już od niemal 50 lat. Artysta uważany jest za jedną z najbarwniejszych postaci ówcześnie występujących w klubach z tzw. okręgu „Chitlin Circuit”, historycznego miejsca na południowym-wschodzie Stanów. Od lat jest uznanym bluesmanem, nagradzanym wieloma prestiżowymi nagrodami, m.in. The Blues Music Award w kategoriach najlepszego wokalisty, muzyka akustycznego i za najlepszy album.

Podczas festiwalu tradycyjnie odbędą się popołudniowe koncerty z cyklu „Twój Blues poleca” z udziałem czołowych zespołów kategorii „Odkrycie Roku” ankiety Blues Top 2011 kwartalnika „Twój Blues”.

W piątek, 20 lipca, na otwartej Scenie Staromiejskiej jako pierwsza wystąpi grupa Nie strzelać do pianisty, która w zeszłym roku wygrała konkurs młodych zespołów na festiwalu Las, Woda i Blues 2011. Następnie zagra JJL Trio, a na zakończenie akustyczny koncert o niezwykle szerokim spektrum stylistycznym zagra Kajetan Drozd Acoustic Trio. Całą imprezę poprowadzi Wiesław Chmielewski.

Natomiast w sobotę, 21 lipca, wystąpią takie zespoły, jak trio akustyczne Włodka Sobczaka Blues Point, Roadside i pochodzący ze Śląska Juicy Band, a całą imprezę poprowadzi Piotr Gwizdała.

Tegoroczne Noce przyniosą też kilka imprez towarzyszących, w tym m.in. prelekcję Andrzeja Dramińskiego „Po co Claptonowi cały ten blues?”, podczas której udowodni, że Eric Clapton ma z bluesem więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Spotkanie odbędzie się drugiego dnia festiwalu w Galerii Rynek Miejskiego Ośrodka Kultury ulokowanej na Starym Mieście.

Te i inne atrakcje to tylko niektóre spośród wszystkich, które obejmują XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe. Słowem, ogrom wrażeń w ciągu dwóch dni spędzonych w Olsztynie. Nadchodzące wielkimi krokami XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe to punkt obowiązkowy w kalendarzu imprez każdego prawdziwego fana bluesa!

 

XXI Olsztyńskie Noce Bluesowe – program

 

Scena otwarta (koncerty niebiletowane)

20 lipca 2012   (piątek) godz. 17.00, Scena Staromiejska

Nie strzelać do pianisty

JJL Trio

Kajetan Drozd Acoustic Trio

 

Scena główna  (koncerty biletowane)

20 lipca 2012    (piątek), godz. 20.00, Amfiteatr im. Czesława Niemena

Flesh Creep

Carlos Johnson & HooDoo Band

Cedric Burnside Project

 

Imprezy towarzyszące - m.in.:

21 lipca 2012   (sobota) godz. 15.00, Galeria Rynek

Po co Claptonowi cały ten blues? - prelekcja Andrzeja Dramińskiego

Scena otwarta (koncerty niebiletowane)

21 lipca 2012   (sobota) godz. 17.00,  Scena Staromiejska

Bluespoint

Roadside

Juicy Band

 

21 lipca 2012    (sobota) godz. 20.00, Amfiteatr im. Czesława Niemena

 Wolna Sobota

Soul Catchers International

Bobby Rush

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry