Bluesonline poleca

Bluesonline poleca

piątek, 25 maj 2012 17:41

23. festiwal Blues Baltica/Bluesfest Eutin - relacja (zdjęcia)

Soulmate at 23. festiwal Blues Baltica/Bluesfest Eutin Soulmate at 23. festiwal Blues Baltica/Bluesfest Eutin

23. festiwal Bluesfest Eutin zakończyła supersesja podczas której zagrali: Georg Schroeter/Marc Breitfelder, Wolfman, Sweet Felicia & The Honeytones, Colin Linden Band, Coolish & Cielak, Togo, Frank Morey and his Band, Roland Tchakounte & Band i wielu innych.

Przed czterema laty narodziła się idea, żeby do Eutin zaprosić wykonawców bluesa ze wszystkich kontynentów, by w ten sposób pokazać, jak blues rozprzestrzeniał się na kuli ziemskiej. I właśnie podczas 23. festiwalu bluesowego w Eutin - Blues Baltica 2012 tę ideę mogło podziwiać na własne oczy i uszy 15 tys. fanów, którzy korzystając z pięknej pogody odwiedzili rynek w Eutin.

Festiwal wystartował w czwartek, 17 maja 2012 roku, od prezentacji sporej porcji tradycyjnego bluesa zagranego przez duński duet Tim Lothar & Peter Nande. Tuż po nich pojawiła się pierwsza z gwiazd imprezy - Sweet Felicia & the Honeytones, po raz pierwszy goszcząca w Eutin i w Europie formacja z Australii. Zagrali cudowny set pełen swingu i groovu, a głos Felicii i jej gra na gitarze basowej wywołała huraganowy aplauz słuchaczy. Ostatnią formacją, która w czwartek zagrała w Eutin był German Blues Project. Zespół łączył w sobie zwycięzców sławnego Blues Challenge z Memphis, czyli duet Georg Schroeter and Marc Breitfelder z zespołem Richie Arndt & The Bluenatics i gościnnie grającym z Niemcami Mennana Ennaoui z Maroka. Wspólnie muzycy przedstawili pełen energii koncert złożony z bluesów, ballad, nie stroniąc od elementów rocka, rhythm and bluesa i bluesa chiicagowskiego. Wprawili w świetny nastrój cały rynek w Eutin, który dziko tańczył i bawił się przy ich muzyce. Naprawdę - to był świetny występ

Piątkowy dzień otwierali mocno gustujący w rocku Jan Gerfast Bluesband ze Szwecji, później na scenie pojawił się The Igor Prado Band aż z Brazylii. Owiany międzynarodową sławą zespół z Ameryki Południowej przedstawił najwyższej jakości mix pełnego rock and rolla i swingu bluesa z elementami funku, soulu i oczywiście rhythm and bluesa. Na zakończenie wystąpili Shawn Pittmann & The Bluestars z USA. Shawn Pittmann podbił słuchaczy wspaniałym glosem i swoją grą na gitarze mając świetne wsparcie w znakomicie pulsującym zespole. To był bardzo energetyczny występ mieszający blues rocka z pełnym feelingu bluesem. I znów mimo późnej pory publiczność głośno wiwatowała na rynku w Eutin na zakończenie koncertu.

W sobotę pierwszy na scenie pojawił się Niemiec Biber Hermann wykonując mieszankę folk bluesa z muzyką znaną dziś jako americana. następnie pojawił się świetny gitarzysta i autor Michael van Merwyk & Bluesoul - zwycięzcy German Blues Challenge z 2011 roku. Zagrali swoją interpretację chicagowskiego bluesa z elementami funku i rhythm and bluesa.  Perfekcyjnym, ale i niepozbawionym elementów zabawy wykonaniem idealnie pasowali do pięknego słonecznego popołudnia. Następny wykonawca stał się z miejsca częścią histori bluesowych festiwali w Eutin. Baltic Blues Festival zaprosił na scenę grupę z Indii. Soulmate weszli na scenę wczesnym wieczorem stając się największym zaskoczeniem całej imprezy. Pięciu muzyków z Soulmate
potrząsnęło rynkiem przelewając na słuchaczy wielką porcję energii grając nowoczesnego bluesa i mieszanki gatunków z typowo rockowym pazurem. Słuchacze z miejsca ruszyli do szalonej zabawy, tańczyli i z całych sił klaskali w dłonie. To było pewnego rodzaju wyzwanie dla Kanadyjczyków z Colin Linden Band, którzy mieli po zespole z Indii wejśc na scenę. Ale dali radę. Mimo, że część koncertu grali solo, ale za to część to były blues rock w najlepszym wydaniu.

Niedziela, 20 maja, była ostatnim dniem festiwalu w Eutin. Niemcom przypadł do gustu relaksujący występ polskiego duetu Coolish & Cielak, w którym na harmonijce gra Michał Cielak Kielak, członek sławnego już Harmonijkowego Ataku i nadworny harmonijkarz zespołu Kasa Chorych. Później scenę zajęła grupa Roland Tchakounte Band z Kamerunu, czyli reprezentanci Afryki. Kwartet zagrał fantastyczną mieszankę bluesa i boogie wplatając w nią tradycyjne melodie z Kamerunu - rodzinnego kraju Rolanda. Później pojawił się znany i z koncertów w Polsce amerykański Frank Morey and His Band. Charyzmatyczny frontman wsparty przez akustyczne trio dał swoją muzyka sporo radości słuchaczom. Ostatnim zespołem tego wieczoru byli Cee Cee James & Band. Amerykanie pod wodzą obdarzonej silnym głosem  Cee Cee swoim wspaniałym głosem zrobiła silne wrażenie na słuchaczach.

Festiwal w eutina mial też swój wielki i wyjątkowy finał. Organizatorzy przygotowali na scenie prawdziwą sesję gwiazd imprezy. W odróżneiniu od jam sessions ten występ był zaplanowany. Publicznośc mogła usłyszec i podziwiać różne style i klimaty nanizane jak cenne perły na jeden wartościowy sznur. Przez 90. minut Georg Schroeter/Marc Breitfelder, “Wolfman”, Sweet Felicia & The Honeytones, Colin Linden Band, Coolish & Cielak, “Togo”, Frank Morey and his Band, Roland Tchakounte & Band i wielu innych pokazywało, że blues umie połączyć muzyków z róznych kontynentów. Zadowoleni byli i sami muzycy i oczywiście publiczność.

 

Tu zobaczysz zdjęcia z festiwalu w Eutin: Blues Baltica/Bluesfest Eutin 2012

 

Frank Thien

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry