Bluesonline poleca

Bluesonline poleca

czwartek, 24 maj 2012 10:24

Marek Hofman. Jack Bruce zawdzięcza mu zdjęcia na płytę Live 2012

Marek Hofman, bydgoski fotografik, od lat robi zdjęcia podczas koncertów. Ostatnio zestaw fotografii jego autorstwa pojawił się na płycie Jack Bruce & His Big Blues Band - Live 2012. Bluesonline.pl opowiada o kulisach powstania sławnego już w świecie portretu legendarnego basisty Cream.

Kilka tygodni przed Festiwalem Legend Rocka w 2011 r. otrzymałem maila od żony Jacka Bruce’a z propozycją wykonania zdjęć podczas pobytu w Polsce. Potrzebny był nowy materiał do promocji itd. Oczywiście ucieszyłem się z tego powodu i uzgodniliśmy wstępny termin (dzień przed koncertem w Dolinie Charlotty) oraz rodzaj zdjęć. Chodziło o jakąś sesję w plenerze. Zaproponowałem także zrobienie materiału podczas samego koncertu w dniu 14 sierpnia 2011 r.

W sobotę, dzień przed koncertem, spotkałem się z żoną Bruce - Margrit i umówiliśmy na niedzielny soundcheck. Po próbie miała odbyć się sesja, a wieczorem koncert. Atmosfera tego dnia była bardzo przyjemna, również za sprawą zespołu Jacka - wspaniali młodzi muzycy, których energię podziwialiśmy podczas samego koncertu. Fotografowałem cały zespół podczas próby, miałem także jakiś ogólny plan na zdjęcia w terenie. Nie wiedziałem też do końca, jakie oczekiwania ma sam Jack Bruce. Wykonanie tego zadania nie okazało się wcale takie proste, ponieważ do dyspozycji mieliśmy całą Dolinę Charlotty, a wiadomo, w okresie festiwalu było mnóstwo fanów i teren otwarty, dostępny dla wszystkich … Trudność polegała na znalezieniu ustronnego i interesującego miejsca, na chwilę bez obecności festiwalowych gości.

Po próbie wsiadłem do samochodu z Jackiem i pojechaliśmy wzdłuż Doliny. Artysta był w dobrym humorze i w trakcie rozmowy zasugerował, że chciałby mieć jakieś zdjęcia ze swoim instrumentem itd. Zespół i inni członkowie podążyli za nami, za samochodem. Pogoda tego dnia była trochę niepewna, więc musiałem się śpieszyć, by nie dopadł nas deszcz. Znalazłem nad wodą odpowiednie miejsce z pomostem oraz zajazdem i tam postanowiłem wykonać zdjęcia. Mieliśmy około 30 minut, bo artyści byli już zmęczeni, a za chwilę rozpoczynał się sobotni festiwalowy wieczór. Wykonałem kilka ujęć grupowych oraz portrety samego Jacka.

Następnego dnia, czyli w niedzielę, Jack Bruce zagrał wieczorem swój koncert. Wtedy też, pod koniec tego finałowego przedstawienia, wykonałem to najważniejsze dla mnie zdjęcie. Jack wyszedł z ciemności przed zespół i wykonywał swoje solo a ja, leżąc pod sceną na kamieniach, po prostu to „złapałem”.

Portret Jacka Bruce’a tak bardzo spodobał, iż wykorzystano go do licznych publikacji w USA, w Europie (TV BBC) i, co dla mnie stało się zaszczytem, zdobi okładkę najnowszej płyty artysty. Zdjęcie pojawiło się również w na koszulkach, podczas ostatniej wiosennej trasy po Anglii. Kilka takich egzemplarzy mam otrzymać w najbliższych dniach…

Tu zobaczysz zdjecia, jakie marek Hofman zrobił podczas spotkania z Jackiem Bruce i jego zespolem: Jack Bruce - photo session in Poland 2011

 

Marek Hofman - fotografik, muzyk, informatyk i pedagog

 
Od lat specjalizuje się w fotografii koncertowej, scenicznej oraz baletowej. Szczególnie blisko związany z muzyką, w szczególności z jazzem, któremu poświęcił także swoją pracę magisterską. Instrumenty takie jak, fortepian i gitarę, zamienia często na aparat fotograficzny, przy pomocy którego „aranżuje” swoje artystyczne wizje i pasje. Podczas pracy bardzo skupiony, ale i szalony, ogromnie zdeterminowany by złapać odpowiedni kadr i moment w tzw. „fosie”.


W wolnych chwilach prowadzi autorski program muzyczny poświęcony muzycznej jazzowej i rockowej w Radiu Kultura. Do swoich pasji zalicza również historię sztuki, malarstwo oraz produkcje filmowe.

Artysta portretuje od lat świat muzyki i, w charakterystyczny dla siebie sposób, tworzy bardzo intymne, pełne pasji wizerunki postaci. Muzycy na jego fotografiach są pełni skupienia, nierzadko wyłaniają się z ciemności, jakby „wyrzeźbieni” światłem. Niebagatelną rolę odgrywa tu gruntowne wykształcenie muzyczne raz biegła znajomość twórczości fotografowanych postaci. Widać więc tę spójność na fotografiach, gdzie dochodzi do połączenia właściwego momentu z charakterem fotografowanej osoby. Wyrazu dodaje również format prezentowanych prac. Przykładami są czarno-białe, wielkoformatowe instalacje na budynkach (wystawy na budynku WSG APK, Bydgoszcz). Z wieloma fotografiami związane są ciekawe historie, a także osobiste spotkania z samymi muzykami.

Malowanie muzyki Marka Hofmana widzimy również w pracach dotyczących teatru, a w szczególności baletu. To jedna z jego ulubionych fotografowanych kategorii. Zdjęcia cechuje wielka staranność i dbałość o szczegóły niełatwej techniki tanecznej oraz walory artystyczne. Autor spędził w tym celu wiele godzin w salach prób, na scenie współpracując z choreografami. I to się czuje w tych znakomicie uchwyconych momentach oraz precyzyjnym panowaniu nad światłem.


Jego wieloletnia współpraca z lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi artystami, klubami, Operą Nova, Miejskim Ośrodkiem Kultury, zespołami baletowymi Marka Zajączkowskiego, Polskim Radiem PIK, Teatrem Polskim skutkowała wieloma wystawami i wernisażami w Bydgoszczy i w innych miastach. Jeździ często po kraju, by sfotografować swoich ulubionych artystów i muzycznych idoli. Poza fotografią muzyczną z równą biegłością uprawia też inne rodzaje fotografii.


Z fotografii Marka Hofmana korzysta wielu muzyków w Polsce i za granicą, m.in. Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz, Robert Kubiszyn, Gary Guthman, Peter Hammill, Eric Burdon, Jack Bruce, Fish, grupa Deep Purple i wielu innych. Każdy rok przynosi nowe kolekcje zdjęć gwiazd światowej muzyki, w szczególności podczas koncertów festiwalowych w Dolinie Charlotty. W sierpniu 2011r. autor został poproszony o sesję zdjęciową przez legendę światowej muzyki rockowej Jacka Bruce’a (ex-Cream).


Marek Hofman - wybrane wystawy autorskie i wernisaże:

- Bydgoskie Drums Fuzje 2007 – bohaterowie festiwalu i koncerty, Bydgoszcz 2008r.

- Bydgoszcz Jazz Festiwal 2007 – wernisaż i wystawa wielkoformatowa, instalacja zewnętrzna – budynek APK WSG w Bydgoszczy (2007-2009r.)

- Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu – wernisaż wystawy „Czas matek”, Poznań, październik 2007r.

- „Barwy perkusji” – serie tematyczne związane z perkusją i jej wirtuozami, wernisaż na otwarcie Bydgoskich Drums Fuzji 2009, Bydgoszcz, listopad-grudzień 2009r.

- „Tropami jazzu” - Bydgoszcz Jazz Festiwal 2009 – wernisaż i wystawa wielkoformatowa, instalacja zewnętrzna – budynek APK WSG w Bydgoszczy (2009-2011r.)

- Festiwal Legend Rocka w Dolinie Charlotty (koło Słupska) – 2 wystawy pofestiwalowe 2010-2011r.

- „Malowanie muzyki – jazz, rock i balet” - wernisaż i prezentacje fotografii – Klub Eljazz w Bydgoszczy, Bydgoszcz (2010-2011r.)

- „Stacja Asocjacja” – wystawa fotografii poświęconej Andrzejowi Przybielskiemu – Pianola, Bydgoszcz, luty-marzec 2012r.

- odsłonięcie przez prezydenta Bydgoszczy tablicy pamiątkowej przy ul Focha (pod Savoyem) poświęconej Andrzejowi Przybielskiemu - autorski portret artysty, Bydgoszcz, luty 2012r.Marek Hofman - wybrane publikacje:

- album „Cafe Pianola” wydany przez MOK w Bydgoszczy (okładka i cześć zdjęć), Bydgoszcz, październik 2010r.

- Teatr Ósmego Dnia – 40lat” – okładka i publikacje w albumie – wydawnictwo Agora, W-wa (2009) publikacja o zasięgu krajowym

- francuski magazyn „Danse” – zdjęcia do baletu „Trzy kolory. Chopin w Nohant” – wg choreografii Marka Zajączkowskiego, Paryż, styczeń 2009r.

- Krzysztof Herdzin „Belcanto semplice” – zdjęcia do płyty, W-a, 2008r.

- Eddie Jobson - „Ulimate Zero Tour - Live” (2CD) – wydanie w USA i Japonii, kilkanaście zdjęć do płyty, USA, Japonia 2010r.

- „Drums Fuzje 2009” – zdjęcia do specjalnej płyty poświęconej festiwalowi

- relacje z koncertów dla magazynu „Twój Blues” (2010-2012)

- relacje z koncertów w Dolinie Charlotty - magazyn „Teraz rock”, Warszawa 2011r.

- artykuł w magazynie „Top Drummer” z autorskimi zdjęciami, Gdynia 2008r.

- liczne publikacje zdjęć w Bydgoskim Informatorze Kulturalnym (BIK) i w lokalnych dziennikach

- „Sesja Open Asocjacja Andrzeja Przybielskiego” – zdjęcia do płyty, okładka – Bydgoszcz, sierpień 2011r.

- „Gitara i bas” – wydanie brytyjskie magazynu – zdjęcia do wywiadu z Jackiem Bruce’m (Cream)

- relacja z koncertu Joe Boamassy w Polsce, Newsweek - galerie (03/2012)

- „Maluj muzykę, bracie” - Zdzisław Pająk - zdjęcie na okładce oraz inne zdjęcia, MOK w Bydgoszcz, Bydgoszcz, luty 2012r.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry