sobota, 04 luty 2012 12:53

Harmonica Bridge to najlepszy festiwal bluesowy w 2011 roku (zdjęcia)

Sławek Wierzcholski, Giles King i Marcos Coll podczas finału Harmonica Bridge 2011 w Toruniu Sławek Wierzcholski, Giles King i Marcos Coll podczas finału Harmonica Bridge 2011 w Toruniu

Bluesonline.pl po raz kolejny zorganizował ankietę na najlepszy festiwal bluesowy w Polsce. Spośród kilkunastu festiwali Internauci wybrali Harmonica Bridge. Drugie miejsce zajął studencki Bluesroads, a trzecie zajęły rosnący w siłę Suwałki Blues Festival i Rawa Blues Festival.

W Polsce w 2011 roku zorganizowano kilkadziesiąt większych i mniejszych festiwali bluesowych. Niektóre - jak Jesień z Bluesem, czy Rawa Blues Festival mają kilkudziesięcioletnią tradycję, inne dopiero zapisują się w pamięci fanów.

Być może wydanie pod koniec roku albumu "harpcore" formacji Harmonijkowy Atak przypomniało fanom, jak ważnym i charakterystycznym dla bluesa instrumentem jest harmonijka ustna. A festiwali gloryfikujących ten instrument w ubiegłym roku nie było zbyt wiele. Do najważniejszych trzeba zaliczyć lutową edycję Solówki i niezmordowanie animowany przez Sławka Wierzcholskiego Harmonica Bridge. To właśnie tam od lat organizowany jest konkurs dla młodych harmonijkarzy i właśnie w Toruniu i Bydgoszczy można było posłuchać jak grają Greg Zlap, Giles Kigng, czy Marcos Coll.

Podczas Harmonica Bridge można było spotkać się z Kingiem na krótkich warsztatach. Inaczej jest w Krakowie. Studencki festiwal Bluesroads oprócz kameralnych koncertów organizuje całe cykle cieszących się powodzeniem warsztatów i z muzyką stara się wyjść w przestrzeń zabytkowego miasta.

Suwałki Blues Festival to w tej chwili największy i najlepszy festiwal bluesowy na świezym powietrzu w Polsce. Zajął ex equo trzecie miejsce z Rawa Blues Festival - imprezą inspirowaną Jesienią z Bluesem i niewiele od niej młodszą, ale będącą w XXI wieku największym europejskim festiwalem bluesa odbywającym się w zamknietym pomieszczeniu. Siłą Rawy, oprocz znamienitych gości, jest także konkurs publiczności, dający szansę występu na dużej scenie i cieszący się wielkim wzięciem u polskich artystów.

Internauci nie zapomnieli też o odbywających się w atmosferze pikniku imprezach jak Las, Woda & Blues, BiesCzad Blues czy niezwykle zasłuzona w propagowaniu polskiego bluesa Lauba pełno bluesa.

Ale najważniejsze jest nie to, ktory festiwal wygrał, ale fakty, że wiele z nich ma swoją stale rosnącą widownię i z roku na rok przedstawia coraz bardziej interesujące programy. Tak jest w przypadku choćby Jimiway Blues Festival czy Olsztyńskich Nocy Bluesowych. A przecież w całej Polsce jest ich znacznie więcej. Nie zapomnijcie o nich i podróżujcie z bluesem i dla bluesa.


Najlepszy festiwal bluesowy w Polsce w 2011 roku - wyniki:


Harmonica Bridge - 44.67%
Bluesroads - 31.27%
Rawa Blues Festival - 5.5%
Suwałki Blues Festival - 5.5%

Jesień z Bluesem - 2.75%
Jimiway Blues Festival - 2.41%
Las, woda & blues - 2.41%
Bies Czad Blues - 2.06%
Olsztyńskie Noce Bluesowe - 1.37%

Bluestracje - 0.69%
Lauba pełno bluesa - 0.69%
Galicja Blues Festival - 0.34%
Toruń Blues Meeting - 0.34%

W ankiecie oddano 291 głosów.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry