Bluesonline poleca

wtorek, 31 maj 2011 21:09

22. festiwal BluesBaltica Eutin to 15 tysięcy widzów (zdjęcia, wideo)

Magda Piskorczyk w Eutin Magda Piskorczyk w Eutin

Na 22. festiwal BluesBaltica do małego miasteczka Eutin w północnych Niemczech przyjechało ponad 15 tysięcy widzów. Jedyną polską gwiazdą była Magda Piskorczyk.

Wielki bluesowy festiwal w małym miasteczku trwał od 19 do 22 maja 2011 roku. Światowej sławy artyści z całego globu zaprezentowali wszelkie możliwe style i odcienie bluesa, jakie tylko można sobie wyobrazić.

Dzięki dominującej słonecznej aurze muzyka rozbrzmiewała w Eutin od południa do późnej nocy na miejskim rynku, a od czwrtku do soboty dodatkowo organizowane były imprezy pod szyldem “Theater am Schloss” aż do czwartej nad ranem.

- Chcemy podziękować wszystkim fantastycznym muzykom i przyjacielskim fanom bluesa, którzy przyjechali do Eutin ze Skandynawii, Polski, Łotwy, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Holandii, USA i innych państw. To dzięki wam BluesBaltica jest prawdziwie międzynarodowym, pokojowym festiwalem najwyższej klasy - mówi Horst-Dieter Fischer, prezes Baltic Blues Society, podsumowując cztery festiwalowe dni.

- BluesBaltica dobitnie pokazuje, że blues jest ciągle żywy i żwawy, zawsze rozwija się i wciąż wzrasta - dodaje Helge Nickel, odpowiedzialny za stronę organizacyjną festiwalu.

R.J. Mischo (USA, FIN, DE) z zespołem, Bryan Lee’s Blues Power Band (USA), Nisse Thorbjörn (DK) i Booze Brothers & Wolf Island Horns (Sweden) byli świetnym początkiem festiwalu, który zakończył się szalonym jam session w “Theater am Schloss”.

W piątek publiczność podziwiała The Nisse Thorbjörn Band (DK), Georg Schroeter & Marc Breitfelder - niemieckich truimfatorów tegorocznego International Blues Challenge w Memphis. Byli też Earnest “Guitar” Roy & his Clarksdale Rockers (USA), Johnny Mastro & Mama’s Boys (USA). Większość z muzyków po raz pierwszy grała wielkie koncerty na świeżym powietrzu właśnie na rynku w Eutin, a później do rana jamowali wprawiając publiczność w świetny nastrój. Ludzie niestrudzenie tańczyli, śpiewali i klaskali do taktu muzykom.

W sobotę koncerty rozpoczął John Campbelljohn (CAN) ze swoim akustycznym setem. Magda Piskorczyk ze swoim zespołem przywiozła do Eutin odrobinę prawdziwej magii łącząc bluesa z world music.

 

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">    

 

The Thorbjörn Risager Band (DK), Moreland & Arbuckle (USA)

 

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">

 

i Earnest “Guitar” Roy (USA) zagrali pełne energii bluesowe koncerty nie pozwalając widzom usiąść choćby na chwilę.

 

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">Na niedzielę organizatorzy przygotowali bardziej łagodne i relaksujące odmiany bluesa. Był to przecież już czwarty dzień festiwalu. Richie Arndt & Gregor Hilden (DE) zagrali akustycznego i pełnego radości gitarowego bluesa zapraszają Janice Harrington z jej mocnym pełnym pasji głosem w klimacie gospel. The Big Daddy Wilson Trio (USA, DE) zaprezentowało autorską mieszankę cudownego bluesa, a młody i obiecujący Jessy Martens z zespołem (DE) był jak prawdziwy dynamit na scenie. Wreszcie pojawiła się wspaniała Zakiya Hooker & Band (USA), a jej jazzujące, pełne serca śpiewanie zakończyło festiwal koncertem gwiazdy na najwyższym poziomie.

 

" />" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" type="application/x-shockwave-flash">Podczas festiwalu trwały dyskusje pod hasłem “Talkin’ blues” i interesująca wystawa fotograficzna zaprojektowana przez Arta Tipaldi (USA), Editora-In-Chief bluesowego magazynu “Blues Revue”.  Richie Arndt zaprezentował swój piękny recital  “Train Stories”.

Horst-Dieter Fischer (Baltic Blues Society)

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry