Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 26 listopad 2023 12:26

Kaz Hawkins, Dom Martin Trio, Jamiah Rogers, Smokey and The Slim Cats na Jesień z Bluesem 2023 (wideo)

Kaz Hawkins - 38. Jesień z Bluesem 2023 Kaz Hawkins - 38. Jesień z Bluesem 2023

Silna kobieta i znakomita performerka Kaz Hawkins, gitarzyści Dom Martin i Jamiah Rogers oraz Smokey and The Slim Cats i Bluesowy pomost wypełnili festiwal Jesień z Bluesem 25 listopada 2023 roku.

Koncert Kaz Hawkins z 2022 roku, zamykający występy na scenie białostockiego kina Forum w ramach festiwalu Jesień z Bluesem był jednym z najbardziej zaskakujących i energetycznych w historii 37. edycji imprezy z 45-letnią tradycją. Ponowny przyjazd Kaz Hawkins zelektryzował fanów i osoby, które słyszały opowieści o jej genialnym kontakcie z publicznością, bezpretensjonalności i fantastycznym poczuciu humoru.

Kaz Hawkins żywo reaguje na publiczność, mężczyzn owija sobie wokół palca zawołaniem „Come to mama!”, znajduje czas, by przytulić tłum kobiet w każdym wieku – dzielić się energią i namawiać do bycia kobietami. I opowiadać swoją historię, relacje z bliskimi. I nawet jeśli robi to po raz kolejny – jakoś chce się wierzyć. A przy tym ma zespół, który jest perfekcyjną maszyną akompaniującą, przy tym oddaną i muzyce, i szefowej.

Dom Martin przyjechał ze swoim power trio z Irlandii. Oczywiście wspominały Rory Gallaghera, który nota bene przed laty koncertował w Polsce, a jako że miał przy gitarze zamocowany nadajnik – wiadomo było, że prędzej czy później ruszy w publiczność.

Dom Martin to klasyczny blues rockowy wymiatacz, który umie połączyć wierność bluesowym korzeniom z tradycją brytyjskiego białego bluesa i niezbędnymi elementami scenicznego show. Formuła power trio w naturalny sposób zmusza gitarzystów do dawania z siebie wszystkiego. Muszą też pamiętać, by nie zanudzić mniej zaawansowanych słuchaczy. Ekspresja niewerbalna jest zatem ważnym elementem każdego z występów.

Jeszcze lepiej zdaje sobie z tego sprawę Jamiah Rogers. Czasem można wręcz odnieść wrażenie, że strojąc miny wyginając się na scenie zachowuje się jak komediant. Za młodym czarnoskórym gitarzystą z Chicago przemawia bezkompromisowe podejście do klasyki – bluesa, soulu czy rockowego wcielenia The Beatles.

Trzeba przyznać, że pokuszenie się o zagranie „Superstitious” Stevie Wondera w wersji power trio to duże ryzyko, ale znany utwór zawsze się broni, czasem też – jak w przypadku „Come Together” może wywołać lawinę dźwięków. Czy potrzebną – to już inne pytanie. Weterani festiwalowi, a często też i sami amatorsko lub półprofesjonalnie muzykujący, byli zaintrygowani.

Jamiah Rogers na koncertach stawia na kontakt z publicznością i show. I ma niesamowitą łatwość nawiązywania kontaktu i to tylko i wyłącznie za pomocą dźwięków gitary. Jedni uznają to za kuglarstwo, inni będą ukontentowani wspólną zabawą. A przy tym od czasu do czasu pojawia się blues. Natomiast porównywanie Rogersa do Hendrixa na razie jest chyba typowym „wishful thinking”.

Organizatorzy na sobotnią noc zaplanowali taneczną odmianę klasycznego bluesa graną przez stołeczną formację Smokey and The Slim Cats. To Witek “Smokey” Bielski – wokal, pianino, gitara
Dominik “Elefant” Abłamowicz – harmonijka, Jarosław “Mauy” Kryciński – kontrabas i Krzysztof Mika – perkusja.

Wczesnym popołudniem blues powrócił do Klubu Medyków Herkulesy. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku to tam grali najlepsi białostoccy muzycy z braćmi Dziemskimi na czele. Na przełomie lat 70. i 80. Miały tam miejsce koncerty festiwali Jesień z Bluesem, bo wtedy blues brzmiał nie tylko w Sali kina Forum, ale też w białostockich klubach. Do tej tradycji Elżbieta Puczyńska, szefowa festiwalu, powróciła w 2023 roku. Wiedząc, że do Białegostoku przyjedzie mnóstwo fanów z Polski postanowiła tam powtórzyć koncert p.t. Bluesowy pomost.

Bluesowy pomost to koncert, który łączy pokolenia z muzyką Ryszarda Skiby Skibińskiego, zmarłego 40. lat temu charyzmatycznego harmonijkarza zespołu Kasa Chorych. To projekt łączący pokolenia – na scenie grali znani i doświadczeni muzycy (m.in. z Kasy Chorych i Cynamonowej Kaczki), ale także uczniowie szkoły Studio Gitary Grzegorz Kluczyński, którzy dopiero od niedawna stykają się bliżej z twórczością białostockiej legendy.

Premiera projektu odbyła się w czerwcu 2023 roku w ramach cyklu Blues Fama.

Do góry