Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

środa, 15 listopad 2023 20:41

Podlaski Maraton Bluesowy 2023 zapowiada 32 godziny bluesowego grania non stop

Kasa Chorych otworzyła Podlaski Maraton Bluesowy 2022 Kasa Chorych otworzyła Podlaski Maraton Bluesowy 2022

23 zespoły z Polski, Hiszpanii, Litwy, USA spróbują pobić rekord Polski w graniu bluesa non stop. Tegoroczne wyzwanie to 32 godziny grania bez przerwy. Podlaski Maraton Bluesowy rozpocznie się 2 grudnia 2023 roku o godz. 15. Jako pierwsza zagra Kasa Chorych.

Podlaski Maraton Bluesowy 2023 - najdłuższy w Polsce koncert odbędzie się w nowej siedzibie białostockiego PUB- Sześcian, który od lat w na swojej scenie gości wykonawców w kręgu bluesa. Celem imprezy jest promocja muzyki bluesowej i wywodzących się wprost z niej gatunków. Aktualny rekord wynosi 31 godzin, a tegoroczna edycja będzie już piątą próbą podejścia do rekordu. Od początku impreza odbywa się dzięki strategicznemu partnerstwu Białostockiego Stowarzyszenia Miłośników Bluesa i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Urząd niemal od początku jest głównym sponsorem tego unikalnego koncertu. Start imprezy 2 grudnia o 15. Zakończenie dzień później po godz.23.

Koncert tradycyjnie rozpocznie legenda polskiego bluesa Kasa Chorych, po nich na dobre zanurzymy się w brytyjskim blues rocku za sprawą zespołu Made in Warsaw, który znakomicie czuje się w repertuarze słynnej grupy Deep Purple. Potem przez trzy godziny na scenie będą rządzić panie LADY BIRD z wokalistką Joanną Wątor. Zespół oprócz własnych utworów zaprezentuje twórczość Arethy Franklin i Amy Winehouse. Z kolei ELA DĘBSKA wraz z zespołem wprowadzi nas w świat muzyki i tekstów Janis Joplin.

Około 21 na scenie PUB Sześcian pojawi się czołowy hiszpański zespół Mingo Balaguer i Pablo Sanpa. Muzycy sprawnie obracają się w kręgu klasycznego bluesa i rockabilly. Prym w tej formacji wiedzie wokalista i wirtuoz harmonijki ustnej Mingo Balaguer. Po nim Marta Szefke Groove Band zaprezentuje klimaty rodem w funky, soulu i bluesa. Wspierać ją będą muzycy znani m.in. ze współpracy z Mieczysławem Szcześniakiem jak i czołówką ukraińskiej rockowej i bluesowej sceny

O północy prezentację zespołów z centralnej i wschodniej Polski rozpocznie białostocka Gęsia Skórka Blues Band z byłymi muzykami m.in. Kasy Chorych i Daabu w składzie. Po nich na scenie pokażą Lucky Loser ( Białystok), Blues Projekt (Węgorzewo). Wysokie Stężenie Bluesa ( Łochów), 50 Years Later ( Suwałki) Michał Górecki ( Białystok) The BL Blues Band ( Łomża) i dwa białostockie zespoły Po 50- ce i 48 Godzin.  

Tuż przed niedzielnym południem swój występ zacznie Onus Blues ze Śląska, tegoroczny finalista Polish Blues Challenge. Na scenie zmieni tę ekipę GAZ Blues Band z Sejn

Na ostatnią prostą w drodze do rekordu wprowadzą nas w duecie Sebastian Riedel i Michał Kielak. Gitarowa uczta czeka tych którzy zjawią się na koncert o godz.17:00. Dwaj znakomici gitarzyści Marek Raduli i Bartek Miarka oddadzą muzyczny hołd gigantowi gitary Jeffowi Beckowi. Teksasy i Wojtek Cugowski zaserwują pokaźną dawkę energicznego blues rocka, podobnie jak amerykański showman Lord Bishop.

Całość zwieńczy formacja powołana do życia z myślą o występie podczas finału rekordowego grania. W jej skład wchodzą muzycy, którzy niemal od 50 lat tworzą historię białostockiego bluesa. Grali w takich zespołach jak Kasa Chorych, Formacja Fru, Devil Blues , Cynamonowa Kaczka, Gęsia Skórka i wielu, wielu innych. Białystok Blues Session, bo tak ta formacja się nazywa zaprezentuje wiele słynnych kompozycji wywodzących się z kręgu bluesa, soulu, blues -rocka.

Celem imprezy jest promocja muzyki bluesowej i promocja województwa Podlaskiego, które potrafi zachęcić do wizyty u siebie nie tylko z powodu baśniowych krajobrazów i unikalnej przyrody, ale też i muzyki, która zadowoli nawet najbardziej wymagających fanów.

Do góry