Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

piątek, 27 październik 2023 22:01

Kaz Hawkins wraca na 38. Jesień z Bluesem. Program festiwalu

Kaz Hawkins - 37. Jesień z Bluesem Kaz Hawkins - 37. Jesień z Bluesem

Kaz Hawkins wraca na 38. Jesień z Bluesem. Białostocki Ośrodek Kultury ogłosił program najstarszego w Polsce festiwalu bluesowego. W tym rokufestiwal potrwa od 23 do 26 listopada.

Na pomysł powołania do życia imprezy wpadł Ryszard „Skiba” Skibiński, lider Kasy Chorych. W tym roku, 4 czerwca, minęło 40 lat od śmierci artysty. To właśnie determinacja „Skiby” sprawiła, że festiwal faktycznie powstał i po raz pierwszy odbył się w listopadzie 1978 roku. Koncerty odbyły się wówczas w klubie Sepularium, Promenadzie i Klubie Rozrywki KRĄG. W kolejnych latach blues rozbrzmiewał m.in. w filharmonii i teatrze, a później – już na stałe – w Forum i Famie. Przypomnijmy, że podczas pierwszej Jesieni wystąpili: Kasa Chorych, Irjan, Martyna Jakubowicz, Michał Łuszczyński i Mr. Olek Country Band.

Po 11. edycji festiwalu, w 1988 roku, zawieszono organizowanie imprezy. Reaktywowano ją w 1996 roku i od tego czasu – z wyjątkiem 2020 roku, gdy została odwołana z powodu pandemii – odbywa się regularnie.

Kilkudniowa muzyczna impreza odbywa się zawsze w listopadzie, nieodmiennie gromadząc tłumy fanów bluesa nie tylko z Białegostoku, ale i całego kraju.

Jesień z Bluesem to nie tylko muzyka. Organizowane są także wystawy fotograficzne, spektakle muzyczne, projekcje filmowe i spotkania, a z ratuszowej wieży można usłyszeć bluesowy hejnał, którego twórcą jest muzyk i harmonijkarz Tomek Kamiński.

38. Jesień z Bluesem – program

23 listopada 2023

Sala Forum, godz. 19:00, bilet: 40 zł

Raphael Wressnig & The Soul Gift Band feat. Donniele Graves

Od funku w stylu nowoorleańskim po soul i rythm & blues – perkusja Wressniga i głębokie dźwięki Hammonda tworzą dynamiczną, wysokoenergetyczną muzykę. Oldschoolowe i newschoolowe muzyczne spotkanie łączy autentyczny klimat soul & blues ze współczesnym funkowym akcentem, zapewniając wyjątkowe wrażenia słuchowe. Raphael Wressnig zyskał uznanie krytyków za swoją płynność w graniu zarówno soulu, funku, jazzu, jak i bluesa!

Raphael Wressnig wydał około 20 albumów, w tym dwa koncertowe i takie hity jak „Soul Gumbo” czy „Chicken Burrito”. „Soul Gumbo” został nagrany w Nowym Orleanie z udziałem wybitnych muzyków z Crescent City – zdobywcą Grammy Jonem Cleary’m, Georgem Porterem Jr. (The Meters), perkusistą Stantonem Moorem i legendą R&B Walterem „Wolfmanem” Washingtonem. Z kolei „Chicken Burrito” został nagrany we współpracy z gitarzystą i długoletnim współpracownikiem Aleksem Schultzema oraz legendarnym perkusistą funkowym Jamesem Gadsonem.

Wressnig wraz ze swoim zespołem The Soul Gift Band prezentuje potencjał soulu, bluesa i funku, dając współczesnym słuchaczom możliwość poznania tych gatunków na nowo. The Soul Gift Band tworzą uzdolnieni muzycy: gitarzysta Enrico Crivellaro i perkusista Eric Cisbani.

24 listopada 2023

Sala Forum, godz. 18:00, bilet: 90 zł

Muddy Gurdy

Muddy Gurdy – stworzony we Francji w 2012 roku przez perkusistę Marca Glomeau zespół łączy w sobie trzy muzyczne osobowości wywodzące się z bluesa, muzyki tradycyjnej i muzyki afrokaraibskiej: Tia Gouttebel (wokal, gitara), Gilles Chabenat (lira korbowa) i Marc Glomeau (perkusja, chórki).
Muzycy propagują ideę „uniwersalnego bluesa”, tworząc powiązania pomiędzy tradycyjną muzyką ze wzgórz Masywu Centralnego a muzyką z południa Ameryki. Ich pierwszy album „Hypnotic Wheels” ukazał się w 2014 roku i był mieszanką oryginalnych utworów z własną interpretacją „perełek” bluesa z Missisippi Hill Country.

W ciągu dwóch i pół roku zespół dał około 40. koncertów we Francji, Szwajcarii i Belgii. Ich muzyczny świat to mieszanka transowości, eteryczności i organicznej muzyki.

W 2016 roku, gdy zespół zastanawiał się nad kolejnym albumem, Marc Glomeau wpadł na pomysł podróży do Mississippi Hill Country, obszaru znanego z hipnotycznego bluesa. Po całorocznej pracy nad projektem trio wreszcie leci do Missisipi wiosną 2017 roku. Tam nagrywają swój album tylko za pomocą laptopa, karty dźwiękowej i ośmiu mikrofonów, wpisując się tym samym w tradycję nagrań terenowych Lomaxa i Ferrisa. Nagrania odbywają się na wsi w pobliżu Como. Trio improwizuje sesje z wnukami muzyków, którzy ukształtowali bluesa z Mississippi Hill Country. Nagrywają z Cedric’em Burnsidem, wnukiem R.L. Burnside'a, Shardé Thomas, wnuczką Othy Turner i Cameronem Kimbrough, wnukiem Juniora Kimbrough. W Delcie nagrywają sesje także z Patem Thomasem, synem Jamesa „Son” Thomasa.

„Homecoming”, ich kolejny album, nagrany w ich rodzinnym regionie Owernii we Francji, jest hołdem złożonym tradycyjnej muzyce i kulturze. Do współpracy zaprosili lokalnych artystów – bardów, duet tancerzy „bourrée”, harmonijkarza, dudziarza i specjalistę od „briolage” – tradycyjnych pieśni oraczy. „Homecoming” jest refleksją nad podobieństwem muzyki tradycyjnej z różnych rejonów świata, ale też nad kreolską tożsamością, nad współczesnością i uwspółcześnieniem tradycji. 


Errol Linton

Errol Linton to znany brytyjski muzyk bluesowy i trzykrotny zdobywca nagrody „UK Blues Harmonica Player of the Year”. Muzyka Lintona to eklektyczna mieszanka brytyjskiego bluesa i karaibskich rytmów, składająca hołd jego jamajskiemu dziedzictwu. Łączy chicagowskiego bluesa z lat 50. z delikatnymi rytmami reggae, czerpiąc inspiracje z Little Waltera i Sonny'ego Boya Williamsona

Unikalny styl i doskonałe umiejętności Lintona przyniosły mu liczne wyróżnienia, co czyni go jednym z najbardziej rozchwytywanych muzyków bluesowych w Wielkiej Brytanii. Podróż Lintona do świata bluesa rozpoczęła się od przypadkowego spotkania z Johnem Waltersem, producentem BBC Radio 2, który zaprosił go na sesję radiową w programie Andy Kershaw Show w 1991 roku. Dwa lata później wystąpił u boku Big Billa Broonzy'ego w BBC 2's Arena dokumentalny „Dwa pokolenia bluesa”, dzięki któremu znalazł się w centrum uwagi. Przez lata Linton dzielił scenę z największymi nazwiskami branży muzycznej, w tym Screaming Jay Hawkins, Bo Diddley, Dr John i Blind Boys of Alabama. Muzyka Lintona jest świadectwem jego umiejętności pisania piosenek, które rozwijały się przez lata.


Lachy Doley


Światowej sławy klawiszowiec i wokalista, który zyskał reputację jednego z najbardziej dynamicznych muzyków swojego pokolenia. Urodzony i wychowany w Australii, muzyką zajmuje się od dziecka i wypracował sobie unikalny styl, łączący blues, soul i funk w energetyczne i pełne mocy brzmienie. Najbardziej znany jest ze swoich niesamowitych umiejętności gry na Whammy Clavinet i organach Hammonda, a jego elektryzujące występy na żywo przyciągają publiczność na całym świecie.

W trakcie swojej kariery Doley współpracował z wieloma znanymi artystami, w tym z Bootsy Collinsem, Joe Bonamassą, Jimmym Barnesem i Glennem Hughesem. Występował także w ponad 20 krajach na najbardziej prestiżowych festiwalach i miejscach na świecie, w tym na Byron Bay Blues Festival, Montreal Jazz Festival i Sydney’s Opera House.

Jego występy są zawsze pełne energii i charyzmy, a jego kontakt z publicznością jest naprawdę wyjątkowy i hipnotyzujący. Dzięki swojej niezwykłej umiejętności gry na klawiszach zyskał reputację jednego z najlepszych klawiszowców na świecie. Często porównuje się go do legend Hammonda, takich jak Jon Lord i Keith Emerson i nazywany jest „Jimi Hendrixem klawiatury”.

Jego niesamowite umiejętności, pełne emocji występy i energiczna osobowość uczyniły go ulubieńcem fanów i poszukiwanym wykonawcą na całym świecie!

Klub Fama, godz. 23:00, bilet: 35 zł
Marino Valle Band

Marino Valle Band to zespół pochodzący z Växjö na zachodnim wybrzeżu Szwecji, założony przez utalentowanego muzyka i harmonijkarza bluesowego Marino Valle. Zespół jest odzwierciedleniem zamiłowania Marino do różnych gatunków muzycznych, zwłaszcza starego bluesa, soulu, rock’n’rolla, jazzu i muzyki karaibskiej.
Trzon zespołu tworzy grupa świetnych muzyków, których łączy pasja do muzyki. Razem kreują bogate i różnorodne brzmienie, które jest głęboko zakorzenione w bluesie, ale zawiera też elementy innych gatunków.

Potężny wokal i pełna emocji gra na harmonijce to cechy charakterystyczne frontmana zespołu, Marino Valle. Jego bluesowy i wyrazisty styl śpiewania w połączeniu z doskonałą znajomością gry na harmonijce ustnej dodaje głębi brzmieniu zespołu.
W repertuarze zespołu znajdują się klasyczne utwory bluesowe i soulowe, a także autorskie kompozycje czerpiące z bogatych tradycji tych gatunków. Ich występy na żywo znane są ze swojej energii i pasji. Miłość do bluesa, soulu i pokrewnych stylów muzycznych czyni z zespołu cenioną część bluesowej sceny muzycznej.

Marino podczas koncertu towarzyszyć będą muzycy grający z Pepsem Perssonem, Sven Zetterberg Blues Band i Gumbo.

Skład zespołu:
Marino Valle – wokal i harmonijka ustna
Mikael Fahleryd – bas
Michael Edlund – perkusja
PJ Altin – fortepian
Henrik „Pilen” Pilquist – gitara

 

25 listopada 2023

Klub Herkulesy, godz. 14:00, bilet: 35 zł

Bluesowy pomost

W 2023 roku minęło 40 lat od śmierci Ryszarda „Skiby” Skibińskiego – jednego z najwybitniejszych polskich harmonijkarzy, kompozytora, lidera Kasy Chorych i członka grupy Krzak. To dobra okazja do muzycznego powspominania pomysłodawcy naszego festiwalu, Jesieni z Bluesem!

Bluesowy pomost to koncert, podczas którego usłyszymy różne utwory Skiby, zarówno z czasów Kasy Chorych, jak i zespołu Krzak. To projekt łączący pokolenia – na scenie pojawią się znani i doświadczeni muzycy (m.in. z Kasy Chorych i Cynamonowej Kaczki), ale także uczniowie szkoły Studio Gitary Grzegorz Kluczyński, którzy być może po raz pierwszy lub dopiero od niedawna stykają się bliżej z twórczością białostockiej legendy.

Premiera projektu odbyła się w czerwcu 2023 roku w ramach cyklu Blues Fama.

Skład zespołu:
Łukasz Przybysz – gitara
Maks Pużyński – gitara
Grzegorz Kluczyński – gitara
Mateusz Kaczyński – gitara basowa
Paweł Szerszenowicz – perkusja
Tomek Kamiński – harmonijka
Ewa Duszczenko – wokal

 

Sala Forum, godz. 18:00, bilet: 90 zł

Jamiah Rogers

Urodził się w 1995 roku na południowych przedmieściach Chicago. Jego mama śpiewała, a tata grał na wielu instrumentach, ale najczęściej wybierał gitarę. W wieku trzech lat Jamiah zaczął grać na perkusji, i to od razu na trzech „frontach”: w szkole, kościele i w zespole ojca (The Tony Rogers Band). Od początku interesowało go łączenie gatunków: bluesa, funka, rocka, reggae, soulu i R&B. Jego idolami szybko stali się: Bob Marley, Jimi Hendrix, Albert King, Freddie King, B.B. King, Howlin’ Wolf i Muddy Waters. Mimo, że zaczął od grania na perkusji, gdy miał siedem lat rodzice zachęcili go do gry na gitarze, a tata zaczął udzielać mu lekcji. W ten sposób Jamiah, tak jak jego ojciec, stał się multiinstrumentalistą. Potrafi grać na perkusji, gitarze, basie, pianinie i organach, ale największą miłością darzy gitarę i perkusję.

Swój pierwszy zespół, power trio o nazwie Jamiah on fire & The Red Machine, założył w wieku 15 lat. Grał w nim na gitarze i śpiewał. Z ojcem stanowią tandem kompozytorsko-producencki. Mają na koncie dwa albumy: “Taking the stage” (2012) i “Winners Never Quit” (2015). Koncertują głównie w rodzinnym stanie i kraju, ale występowali też w Kanadzie (na zacnych festiwalach: the Trois-Rivieres en Blues, Ottawa Bluesfest, Montreal International Jazz Festival, Festival International du Blues de Tremblant, czy Sherbrooke Blues & Roots Festival) oraz w Holandii. W 2018 Jamiah objechał Europę, tworząc zespół wokalistki Anniki Chambers w czasie trasy „The New Blues Generation”. W maju 2020 roku miał po raz pierwszy pojawić się w Polsce, ale te plany pokrzyżowała pandemia. Jamiah ma na koncie jeden solowy album, „Blues Superman” (2017), oparty na koncepcji superbohatera mającego uratować bluesa i utrzymać go przy życiu. Jako młody bluesman, często słyszy pytanie, jak widzi przyszłość bluesa. Jego odpowiedź brzmi: „Blues ma się dobrze; nie ma mowy o umieraniu!”

Skład zespołu:
Jamiah Rogers – gitara & wokal
Tyvon Rice – gitara basowa
Isaiah Horne – perkusja


Dom Martin Trio

Wielokrotnie nagradzany i nominowany do wielu nagród irlandzki gitarzysta bluesowy.

Ma ogromny talent! / Classic Rock Magazine
Od czasu do czasu natrafiasz na tak rzadki talent, że zastanawiasz się, czy to, czego byłeś świadkiem, w ogóle może być prawdziwe. Dom Martin jest jednym z takich talentów. / Blues in Britain Magazine
Irlandia wydała na świat wielu znakomitych artystów w świecie bluesa. Przychodzą mi na myśl takie legendy jak Rory Gallagher i Gary Moore. Dom Martin to najnowszy przedstawiciel, który zachwyca swoich fanów podczas występów na żywo. / Making A Scene
Dom Martin jest niesamowity! Wydaje się być przekaźnikiem bluesowej spuścizny muzycznej, jednocześnie odciskając na niej swoje własne, współczesne piętno. Artysta wyjątkowy, autentyczny, witalny. / Walter Trout


Kaz Hawkins

Pochodzi z Irlandii, serca słuchaczy na całym świecie podbiła swoimi emocjonalnymi utworami. Podpisała kontrakt z cenioną wytwórnią Dixiefrog Records w Paryżu, a renomę zyskała dzięki swoim energetycznym, brawurowym i bezkompromisowym występom. Na europejskiej scenie bluesowej i jazzowej zyskała duże uznanie dzięki swojemu imponującemu wokalowi, a jej wyjątkowy styl, Celtic Soul, głęboko rezonuje zarówno z jej wiernymi fanami, jak i nowymi słuchaczami.

Kaz nasyca swoje piosenki wciągającą narracją, rzucając światło na palące problemy społeczne. Odważnie porusza takie tematy, jak przemoc domowa, zdrowie psychiczne i narkotyki. Dzięki pełnym emocji tekstom, poruszającym głęboko słuchaczy, wykorzystuje swoją pozycję, aby rozbudzać empatię, zachęcać do dialogu i inspirować do zmian.
W branży tak często napędzanej sukcesem komercyjnym, ona konsekwentnie realizuje swój cel: muzyka może / powinna komentować problemy społeczne. Jej osobista historia stanowi mocne tło, poruszające słuchaczy swoją surową szczerością i niezachwianą uczciwością.

W miarę jak Kaz Hawkins rozwija swój kunszt, oczywiste jest, że jej muzyka będzie nadal przekraczać granice i zdobywać słuchaczy na całym świecie. W stale zmieniającym się muzycznym krajobrazie Kaz wyróżnia się jako artystka, która bez wysiłku łączy gatunki, wypełniając lukę między tym, co znane, a tym, co nieznane.

Klub Fama, godz. 23:00, bilet: 35 zł
Smokey and The Slim Cats

Zespół Smokey and The Slim Cats powstał w 2022 roku w Warszawie. Tworzą go członkowie zespołów Blues Junkers, Blue Drags i Real Gone Tones, którzy zaczęli razem grać “po godzinach” na potańcówkach bluesowych organizowanych przez szkołę tańca Shake That Blues.
Łączy ich zamiłowanie do klasycznego brzmienia bluesa z lat 50. XX wieku, do płyt wydawanych przez wytwórnie Chess Records i Sun Records.

Skład zespołu:
Witek “Smokey” Bielski – wokal, pianino, gitara
Dominik “Elefant” Abłamowicz – harmonijka
Jarosław “Mauy” Kryciński – kontrabas
Krzysztof Mika – perkusja

26 listopada 2023

Klub Fama, godz. 13:00, bilet: 35 zł
The Tricky Things

The Tricky Things przełamuje schematyczne podejście do bluesa i udowadnia, że błękitne dźwięki mogą kołysać i budzić emocje dziś równie mocno, co 100 lat temu!

Grupa powstała w 2021 roku z inicjatywy Pauliny Jeżewskiej – aktorki (związanej z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Variété w Krakowie i Telewizją Puls) i wokalistki, wielbicielki korzennych dźwięków. Początkowo skład grał pod nazwą Projekt Kobiety Bluesa, gdyż jego repertuar składał się z utworów wielkich bluesowych artystek, takich jak m.in.: Ma Rainey, Bessie Smith, Memphis Minnie, Etta James czy Koko Taylor. Podsumowaniem tego etapu działalności artystycznej jest wydana latem 2023 roku debiutancka płyta „Love Is”. Obecnie zespół jest w trakcie prac nad autorskimi kompozycjami, które można już usłyszeć podczas koncertów.

The Tricky Things wyróżnia rozwijanie instrumentalnej warstwy utworów i przełamywanie schematycznego podejścia do bluesa. Czerpie inspiracje z różnych gatunków muzycznych, proponując nie tylko porywające riffy gitarowe, ale także awangardowe solówki na harmonijce, afro-kubańskie partie rozbudowanej sekcji rytmicznej oraz wyjątkowe współbrzmienie sekcji dęto-dmuchanej, w której można usłyszeć trąbkę/flugelhorn oraz harmonijki ustne.

Nazwa grupy wzięła się od tytułu utworu, który był jednym z pierwszych, jakie razem zagrali – „Tricky Thing” z repertuaru niemieckiej bluesowej wokalistki Jessy Martens. „Ta piosenka została z nami, bo nadal nas inspiruje. Znalazła się też na naszej debiutanckiej płycie i za każdym razem, gdy gramy ją na koncertach, odkrywamy w niej coś nowego” – mówi Paulina Jeżewska. To również nawiązanie do otaczającej nas rzeczywistości, do zagubienia jakie może czuć człowiek w dzisiejszych niespokojnych czasach, gdzie wszystko jest skomplikowane – relacje, kariera, polityka…
The Tricky Things za pomocą muzyki tworzą alternatywny, fantazyjny świat, w którym słuchacze mogą się schronić.

Muzycznie i prywatnie członkowie grupy związani są z Wrocławiem, gdzie regularnie koncertują. The Tricky Things mają również na koncie występy na festiwalach, m.in.: Las Woda & Blues (Grand Prix oraz nagroda specjalna), Suwałki Blues Festival, Harmonisko – Wesołogórska Fiesta w Wetlinie, Vertigo Summer Blues Festival we Wrocławiu, Bluesowy Wałbrzych czy Fosa Blues w Świebodzinie.

Skład zespołu:
Paulina Jeżewska – wokal
Maciej Knop – gitara
Maciek Mandrykowski – gitara basowa
Sebastian Pachecki – trąbka, flugelhorn
Mieszko Służewski – harmonijki ustne, conga
Tomasz Burzyński – perkusja

Do góry