Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

niedziela, 17 wrzesień 2023 22:49

Harmonijkowy Atak zagrał w Polski Dzień Bluesa w Famie. Nowe tabliczki na alei Bluesa (wideo)

Harmonijkowy Atak, kawiarnia Fama, Białostocki Ośrodek Kultury, 16.09.2023 Harmonijkowy Atak, kawiarnia Fama, Białostocki Ośrodek Kultury, 16.09.2023

Harmonijkowy Atak z gościnnym udziałem Tomasza KIersnowskiego i Sławka Pyrki zagrał w kawiarni Fama w Polski Dzień Bluesa. Białostockiej alei Bluesa przybyło pięć nowych tabliczek, w tym dla kompozytora "Bluesa bez pieniędzy".

Polski Dzień Bluesa ustanowiony przez Polskie Stowarzyszenie Bluesowe w dniu urodzin B.B. Kinga w Białymstoku od lat łączy się z odsłonięciem kolejnych tabliczek na alei Bluesa. Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok uhonorowała w tym roku niedawno zmarłego basistę Kasy Chorych Leszka Domalewskiego - kompozytora jednego z najsłynniejszych utworów w historii polskiego bluesa - "Blues bez pieniędzy", wieloletniego perkusistę Kasy Chorych i innych zespołów – Mirosława Wiechnika i Sławomira Pyrko – zakochanego w bluesie białostockiego harmonijkarza amatora. Swoją tabliczkę ma od 16 września również Andrzej Jerzyk, dziennikarz popularyzujący bluesa w Polsce i Tomasz Kiersnowski – harmonijkarz z Podkarpacia. Zagrał na pierwszej płycie powołanej w Białymstoku formacji Harmonijkowy Atak, która uświetniła odsłonięcie tabliczek koncertem w Famie. 

Wraz z Harmonijkowym Atakiem zagrał także Sławek Pyrko - harmonijkarz, któremu zdarzało się grywać i z Kasą Chorych i z Hardworkers.

Białostocka aleja Bluesa to pasaż łączący Rynek Kościuszki z ulicą Legionową z chodnikiem w formie klawiatury fortepianu, na którym znalazło się już niemal 90. tabliczek upamiętniających ważne postaci dla bluesa w Polsce.

Foto Bluesonline.pl

Do góry