Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

sobota, 09 lipiec 2022 23:47

Suwałki Blues Festival 2022. Reidar Larsen i Spoonful of Blues, Blues Makers oraz Roman "Pazur" Wojciechowski i Śląska Grupa Bluesowa

Reidar Larsen na Suwałki Blues Festival 2022 Reidar Larsen na Suwałki Blues Festival 2022

Reidar Larsen i Spoonful of Blues z Norwegii, Blues Makers z Litwy oraz Roman "Pazur" Wojciechowski i Śląska Grupa Bluesowa zagrali 9 lipca 2022 roku podczas głównych koncertów Suwałki Blues Festival 2022.

Reidar Larsen, jeden z legendarnych norweskich muzyków, wraz z przyjaciółmi z Norwegii wystąpił w sobotnią noc (09.07.2022) podczas Suwałki Blues Festival 2022. Łączy wszelkie gatunki bluesa, sam komponuje, śpiewa i gra na pianie elektrycznym. Lekcje gry na fortepianie pobierał od 7 roku życia, a zespól założył już w szkole średniej. Swoją pierwszą płytę wydał w 1974 roku z zespołem popowo-tanecznym Staccato, a w latach 1978-1980 był częścią grupy rockowej Stavangerensemble. W latach 1980-1983 występował w grupie muzycznej Smalhans, która wydała dwie płyty w czasie, gdy Larsen z nimi grał. W 1980 roku Larsen założył Reidar Larsen Blues Quartet. Zadebiutował jako artysta solowy wydaniem pt. „I’m a Bluesman” w 1982 roku.I ten utwór zaprezentował festiwalowej publiczności.

„Red, White and Blues” ukazał się w 1985 roku, a płyta „You Don’t Have To Be Black To Be Blue” z 1987 roku pierwszy solowy album, który pojawił się na norweskiej liście muzycznej. Później w swojej karierze Larsen nagrywał albumy z zespołami The Boogie Bastards (od 1991) i The Storytellers (od 1997). W 2006 roku wydał album w duecie z amerykańskim gitarzystą Royem Rogersem. Na płycie „Kom inn te oss” z 2009 roku zaśpiewał po norwesku, w dialekcie Stavanger. Za ten album zdobył nagrodę Spellemanna 2009 w kategorii blues. Reidar Larsen występował również na Notodden Blues Festival i zdobył nagrodę Notodden Blues Festival Blues Award.

Bardzo żywiołowo zagrał inny norweski zespół - Spoonful of Blues. Jostein Forsberg jako wokalista i harmonijkarz robił wszystko, by udowodnić, że blues jest wspaniałą muzyką do wspólnej zabawy. O tym, że nie unika trudnych tematów świadczą ostatnie single „Corona Time” i „Rollercoaster Ride To Hell”. W zespole wywodzącym się z Notodden na gitarze gra inny, doskonale znany publiczności Suwałki Blues Festival muzyk, Morten Omlid. Oprócz własnych, dobrze przyjętych przez krytyków albumów, zespół był zaangażowany w trzy albumy, które były nominowane do Blues Music Awards w USA: Super Chikan  – „Chikadelic”, wielki comeback Lazy’ego Lestera – „You Better Listen” i Louisiana Reds – „Back To The Black Bayou”. Album „Chikadelic”  zdobyli Blues Music Awards w kategorii „Traditional Blues Album of the Year”. 

Muzyków z Litwy reprezentowali Blues Makers. Virgilijus Jutas to także stały bywalec polskich pubów, klubów i estrad. Mimo wczesnej pory - grupa ożywiła Park Konstytucji 3 Maja.

W tym samym miejscu wystąpiła też Śląska Grupa Bluesowa. Projekt, jaki od kilku lat prowadzi Leszek Winder ma dziś silną sekcję rytmiczną w postaci Maxa Ziobry i Pawła Muzzy'ego Mikosza. Piano elektryczne Krzysztofa Głucha uzupełnia brzmienie. Wokalistką jest Agnieszka Łapka. Specjalnie na Suwałki Blues Festival, Winder zaprosił do zaśpiewania z zespołem Romana "Pazura" Wojciechowskiego.

 

Świetnie zagrane utwory sprawiły, że publiczność mogła przypomnieć sobie na czym polega unikalność zjawiska określanego jako polski blues.

SBF 2022 jest realizowany w ramach projektu pn.: „Suwałki Blues Festival – czynnik rozwoju społecznego i gospodarczego miasta Suwałk” przy wsparciu udzielonym przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i przy partnerstwie z Fundacją Notodden Blues Festival.

 

Do góry