Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

piątek, 03 wrzesień 2021 00:08

Rzeszów. Breakout Days 2021 już 16-18 września. Znamy pełny program festiwalu

Muzyka stworzonego przez Tadeusza Nalepę zespołu Breakout od lat elektryzuje słuchaczy, a jego nazwa jest rozpoznawalna w wielu krajach. Breakout to także marka, która w Polsce kojarzona jest z Rzeszowem, dlatego co roku w stolicy Podkarpacia odbywa się festiwal Breakout Days poświęcony twórczości Nalepy właśnie. W 2021 potrwa trzy dni, a w programie można znaleźć liczne koncerty i projekcję filmu.

Breakout Days ma na celu upamiętniać twórczość oraz postać Tadeusza Nalepy, promować ją wśród mieszkańców Rzeszowa, angażując młodych twórców inspirujących się zespołem Breakout. W 2021 roku odbędzie się już dwunasta edycja festiwalu i potrwa trzy dni. Jak co roku nie zabraknie koncertów i działań związanych z innymi obszarami kultury, w tym kultowej już akcji „Gramy dla Nalepy”.

Breakout Days 2021 - 16 września

16 września o godzinie 20.00 w Wojewódzkim Domu Kultury zaplanowano koncert otwarcia. Na scenie swój talent pokażą: Tomasz Organek, Wojtek Cugowski, Kajetan Galas (laureat w kategorii organy według ankiety krytyków magazynu Jazz Forum w 2020 roku, oficjalny artysta Hammond Polska i Hammond Europe), Bartosz Łęczycki (wielokrotnie uznawany za najlepszego harmonijkarza w Polsce - wg ankiety kwartalnika „Twój Blues”), Piotr Nalepa, zespół Nie-Bo i trzyosobowa sekcja dęta. Koncert będzie transmitowany w Radiu Nowy Świat. Wstęp na to wydarzenie jest płatny. Bilety w cenie 30zł można nabyć tutaj: https://ekobilet.pl/estrada-rzeszowska/rzeszow-breakout-days-2021-koncert-otwarcia-39141/446468-bilety-na-koncert.

Breakout Days 2021 - 17 września

17 września z kolei odbędzie się wydarzenie plenerowe. Na parkingu przy Hali Podpromie zagrają Ørganek oraz Piotr Nalepa z zespołem Nie-Bo.

Zespół Ørganek powstał w 2013 r. z inicjatywy lidera, autora tekstów, prozy i muzyki, Tomasza Organka. Do tej pory wydał dwie płyty długogrające, Głupi (2014) oraz Czarna Madonna (2016) – oba albumy uzyskały status platynowej płyty. Muzyka zespołu została uhonorowana trzema Fryderykami. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch płyt koncertowych MGO, które również pokryły się platyną. W marcu 2019 roku ukazała się poszerzona reedycja albumu Czarna Madonna. Dodatkiem jest bonusowa płyta zawierająca niewydane wcześniej dokonania studyjne grupy. Zespół zagrał do chwili obecnej ponad pięćset koncertów w Polsce i za granicą ciesząc się ogromnym zainteresowaniem publiczności oraz ponadstumilionową oglądalnością swoich teledysków. Piosenki grupy wielokrotnie zdobywały najwyższe miejsca na listach przebojów.

Koncert Piotra Nalepy i Nie-Bo będzie z kolei nawiązywał do 50. rocznicy wydania płyty "Blues" zespołu Breakout. Album wydany w 1971 r. jest uważany za szczytowe osiągnięcie grupy. Na sukces płyty, obok muzyków złożyła się współpraca duetu Tadeusz Nalepa (muzyka) i Bogdan Loebl (teksty). Album obrósł legendami, rozszedł się w ponadmilionowym nakładzie. 

Wstęp na wydarzenia przy Hali Podpromie jest bezpłatny. Nie trzeba pobierać wejściówek. Do strefy koncertowej będzie wpuszczonych tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne.

17 września odbędzie się też koncert zespołu LABORATORIUM. Ten zaplanowano na godzinę 22.00 w Wojewódzkim Domu Kultury.

Zespół założyli w 1970 r. Janusz Grzywacz i Mietek Górka, wkrótce dołączył do nich Marek Stryszowski, oraz flecista Wacek Łoziński i basista „Mundek” Mąciwoda. Zespół wygrał krakowską Gitariadę, festiwal Młodzieżowej Muzyki Współczesnej w Kaliszu oraz został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą (1972 – II miejsce, 1973 – I miejsce). Laboratorium zaczęło otrzymywać bardzo poważne propozycje fonograficzne i koncertowe. Już na pierwszej płycie z cyklu Biały Kruk Czarnego Krążka gościnnie zagrał Zbigniew Seifert. Zagrali na najważniejszych festiwalach jazzowych w Polsce i w Europie (m.in. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, Jazz Jamboree, Zurych Jazz Festiwal, Berliner Jazz Tage, San Sebastian Jazz Festival). Po wznowieniu działalności zawieszonej w 1988 r., zespół zdobywał kolejne nagrody: odznaka HonorisGratia prezydenta Krakowa wręczona podczas 55. Krakowskich Zaduszek Jazzowych (koncert jubileuszowy „40 lat Laborki”) w 2010 roku; w 2012 roku podczas XVIII Komeda Jazz Festival Laboratorium otrzymało prestiżową nagrodę – statuetkę Komedera; 1. i 2.- miejsca LABORATORIUM w jazz top od 2012 roku w kategorii ZESPÓŁ ELEKTRYCZNY- doroczna ankieta czytelników Jazz Forum.

Wstęp na koncert LABORATORIUM jest bezpłatny. Należy jednak pobrać wejściówki ze strony Estrady Rzeszowskiej: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/.

Breakout Days - 18 września

18 września dobry duch Tadeusza Nalepy da o sobie znać już o godzinie 16.00. Wówczas odbędzie się coroczna akcja „Gramy dla Nalepy”. Gitarzyści przy pomniku artysty na ulicy 3 Maja odegrają wspólnie utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”. W akcji będzie można wziąć też udział online. Szczegóły można znaleźć tutaj: http://breakoutdays.pl/pl/gramy-dla-nalepy-18-09/.

Chwilę później, bo już o 17.30 warto będzie zajrzeć do Kina Zorza, gdzie odbędzie się projekcja filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. To obsypana nagrodami animacja Mariusza Wilczyńskiego - przejmująca opowieść o czasie i przemijaniu. Reżyser wspomina swoich rodziców i najlepszego przyjaciela Tadeusza Nalepę, którego muzyką zilustrował filmowy obraz (film dla widzów 16+). Obowiązują bezpłatne wejściówki, które można pobrać ze strony: https://estrada.rzeszow.pl/bilety/.

Breakout Days 2021 zakończy wieczorny koncert na parkingu przy BWA (między synagogami), gdzie usłyszymy zespół Gary Moore Tribute Band.

Jack Moore jest młodym niebywale utalentowanym gitarzystą i kompozytorem. Miłość do tego instrumentu zaszczepił w nim jego ojciec, Garry Moore, z którym przez wiele lat występował podczas gościnnych koncertów i na festiwalach na całym świecie. Na jednym z takich wydarzeń poznał Otisa Taylora, z którym odbył trasę koncertową po Wielkiej Brytanii. Występował też na Sunflower Jam w Royal Albert Hall uświetniając koncert Joe Bonamassy i Deep Purple. Do wspólnych koncertów zaprosił go również zespół ThinnLizzy (z którym karierę zaczynał jego ojciec). Jack Moore grywa stale z zespołem Cassie Taylor, realizując równocześnie własne projekty muzyczne. 

W skład zespołu wchodzą też:

Łukasz Gorczyca - basista, kompozytor, znany ze współpracy z najwybitniejszymi i najbardziej charyzmatycznymi muzykami polskimi i zagranicznymi. Koncertował i nagrywał w większości krajów Europy, USA i Azji z takimi artystami jak: Wheatbread Johnson, Griff Hamlin, Patsy Gamble, Barry Richman, Alvon Johnson, Keith Thompson, Rob Tognoni, RistoToppola, Terry Man, Chuck Frazier, KellieRucker, Billy Hamilton, Chaz de Paolo, Alex Rossi, GrainneDuffy, IanSands Blues Band, KrissyMatthews, DaveEllis Blues Band, Andy Egert, Janet Robin, Wojciech Korda, Leon Hendrix, Noel Coutts i innymi.

Tomek Dominik - jeden z najbardziej wziętych perkusistów sesyjnych, grywający z Chazem de Paolo, Leonem Hendrixem, Renatą Przemyk, Homo Twistem, Pudelsami i Tiltem. Bardzo często można oglądać go w składzie Gorczycy.

Bogdan Topolski - pochodzący z Suwałk muzyk, kompozytor, producent.

Wokalnie, z utworami legendy brytyjskiej muzyki Gary′ego Moore′a, zmierzy się Szymon Pejski, pochodzący z Łodzi wokalista i multiinstrumentalista, który solidne muzyczne wykształcenie zdobył w londyńskiej VocaltecActontown. Wiele osób pamięta go zapewne z programu “Mam Talent” gdzie występował jako członek zespołu SteamLove.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Nie obowiązują wejściówki, a do strefy koncertowej wejdzie tyle osób, na ile pozwalają przepisy sanitarne.

Wszystkie koncerty poprowadzi Jan Chojnacki.

Program Breakout Days 2021: http://breakoutdays.pl/pl/program/.

Do góry