Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

sobota, 30 listopad 2019 10:19

Jesień z Bluesem 2019. Thorbjørn Risager & The Black Tornado, Lisa Lystam Family Band, Trainman Blues, Blues Junkers na żywo (zdjęcia, wideo)

Thorbjørn Risager & The Black Tornado at Jesień z Bluesem 2019 festival Thorbjørn Risager & The Black Tornado at Jesień z Bluesem 2019 festival

Różne oblicza skandynawskiego bluesa, czyli Thorbjørn Risager & The Black Tornado, Lisa Lystam Family Band, Trainman Blues oraz Blues Junkers wysłali mnóstwo pozytywnej energii do fanów bluesa, którzy tłumnie przybyli na 35. festiwal Jesień z Bluesem 2019 w Białymstoku.

Bo to właśnie obchodząca zaledwie pięciolecie istnienia formacja Blues Junkers rozpoczęła kolejny dzień 35. festiwalu Jesień z Bluesem 2019 w Białymstoku. W historii zespołów bluesowych pięć lat to właściwie niewiele, tymczasem determinacja, z jaką Blues Junkers starają się przekonywać słuchaczy do swojej muzyki dała już w efekcie dwie pełnowymiarowe płyty, a zespół zaanonsował, że właśnie zamierza przygotować trzecią.

Blues Junkers fantastycznie łączą bluesową tradycję z odrobiną rhythm and bluesa, a że bezpośrednia i spontaniczna wokalistka - Natalia Abłamowicz, bez problemu nawiązuje kontakt z widownią, koncert Blues Junkers bardziej wydaje się spotkaniem starych dobrych znajomych, których wcale nie dzieli scena, niż festiwalową celebrą. Zresztą - wystarczy autoironia na temat własnego stroju estradowego - "koledzy powiedzieli mi, że wyglądam jak włoska wdowa" - by lody błyskawicznie zostały przełamane. Znakomity, acz jak zawsze za krótki, popis gry na harmonijce ustnej Dominika Abłamowicza i niezwykle stylowa gra gitarzysty Macieja Sycha to dodatkowe mocne punkty każdego show Blues Junkers.

Jedną z niespodzianek festiwalu okazał się koncert duńsko-brytyjskiej formacji Trainman Blues. Zespół narodził się z inicjatywy irlandzkiego wokalisty i tekściarza Richarda Farrella oraz duńskiego basisty i producenta Lausta Nielsena. Rozbudowany do kwartetu, z ciekawym gitarzystą Nichlasem Kure zespół utrzymał brzmienie koncertu w jak najbardziej bluesowej, momentami korzennej, estetyce.

Takiej muzyki oczekiwali też słuchacze 35. festiwalu Jesień z Bluesem 2019 w białostockiej sali kina Forum. Zespół grał z bardzo oszczędną, ale dynamiczną sekcją rytmiczną - Lausta Nielsena wspierał na bębnach Lars Andersen. Stylowo, z wycuciem chwili i niezłym feelingiem.

Zwieńczeniem głównego koncertu był fantastyczny występ Thorbjørn Risager & The Black Tornado. Doskonale znani polskim fanom bluesa Duńczycy, z rewelacyjnie śpiewającym i grającym liderem, od pierwszych taktów podbili białostocką publiczność. Ale też i mieli czym. Thorbjørn Risager zgromadził wokół siebie grono znakomitych muzyków, oddanych koncertowaniu, jego kompozycjom, a przy tym starającym się, by koncert w końcu dość schematycznej muzyki, nie był monotonny. Trębacz Peter Kehl i szalejący saksofonista Hans Nybo nie tylko grali znakomicie współbrzmiące riffy, ale też używali perkusjonaliów i, jak się teraz mówi, aktywizowali widownię do wspólnej zabawy. A ta bawiła się jak szalona.

Thorbjørn Risager doskonale zdaje sobie sprawę, że grając czystego bluesa nie miałby szans na bycie headlinerem festiwali bluesowych. Stąd w jego kompozycjach sporo rocka, czasem nawet hard, mieszanki stylistycznej, a wszystko to podane zniezwykłą muzyczną kulturą.

Bogate aranżacje, muzycy śpiewający w chórkach, nie wyłączając znakomitego perkusisty Martina Seidelina, znający zagrywki starych bluesmanów równie dobrze jak patenty Davida Gilmoure'a gitarzysta Joachim Svendsgaard tworzą fantastyczną muzyczną tkankę, która obezwładnia publiczność.

Szczęśliwcy, którzy zdobyli bilety do kawiarni Fama mogli poznać jeszcze jedno oblicze skandynawskiego bluesa. Ze Szwecji przyjechała wprost na 35. festiwal Jesień z Bluesem 2019 grupa Lisa Lystam Family Band.

Niezwykle żywiołowa i autentyczna Lisa Lystam od razu zrzuciła buty i z zaangażowaniem rozpoczęła koncert. I zastrzeliła wszystkich grając na harmonijce ustnej. Bo przecież bez harmonijkarza Ryszarda Skiby Skibińskiego, współzałożyciela białostockiej Kasy Chorych i gitarzysty tej formacji - Jarka Tioskowa - Jesieni z Bluesem nie byłoby wcale. To oni wymyślili najstarszy festiwal bluesowy w Polsce.

Lisa Lystam Family Band, także wpisali się w blues rockowy kanon występów, pokazując, że jeśli ta muzyka jest wykonywana z pasją, przez utalentowanych i oddanych niej muzyków - zawsze będzie żywa i atrakcyjna.

Zobacz zdjęcia:

Blues Junkers, Trainman Blues, Thorbjørn Risager & The Black Tornado, Lisa Lystam Family Band

 

Do góry