wtorek, 03 październik 2017 22:45

Monkey Junk znów w Polsce. Rusza trasa koncertowa. Program

Monkey Junk in Poland Monkey Junk in Poland

Kanadyjski zespół Monkey Junk wraca do Polski. Pod koniec miesiąca będą gwiazdą Hamburg Blues Nights. Wcześniej odwiedzą Toruń, Olsztym, czy Elbląg. Właśnie rusza trasa koncertowa. Sprawdź program.

Czy w Kanadzie też gra się bluesa? Ależ tak, i to jeszcze jakiego! W przypadku zespołu MonkeyJunk blues jest wymieszany z rock and rollem i klimatami jam-bandowymi… choć oni sami wolą swą unikalną mieszankę określać jako “swamp R&B, soul boogie i pościelowy funk”.
Trio pochodzi z Ottawy, i od lat jest gwiazdą kanadyjskiego środowiska bluesowego, które regularnie przyznaje im swoje trofea, “Maple Blues Awards” (za rok 2013 otrzymali ich aż pięć!). Cieszą się uznaniem szeroko rozumianej kanadyjskiej sceny muzycznej, o czym świadczy fakt, że mają na koncie statuetkę “Juno”, czyli kanadyjski odpowiednik nagrody Grammy. Zaś dowodem na to, że ich sława przekracza granice jest trofeum przyznane m przez Amerykanów w 2010 roku: Blues Music Award dla Debiutu Roku.

Choć znają się od lat – bo od lat przewijali się przez te same sceny i obracali w tym samym środowisku – pomysł na założenie zespołu pojawił się w 2008 roku. Od razu zdecydowali, że w składzie nie będzie basu: Nie dopuszczamy czterostrunowych instrumentów! – śmieje się Steve Marriner, który wcześniej zdobywał muzyczną wprawę m.in. w zespole Sue Foley.

Szybko wybrali nazwę (zapożyczając ją z wypowiedzi Howlin’ Wolfa: I’m talkin’ about the blues; I ain’t talkin’ about monkey junk!) i nagrali debiutancką płytę, “Tiger In Your Tank”. Ale jeszcze szybciej ruszyli w trasę: w sześć miesięcy przejechali całą Kanadę, co zaowocowało zdobyciem pierwszej nominacji do Maple Blues Award jeszcze przed wydaniem płytowego debiutu!

W styczniu 2010 pojechali do Memphis by w ramach konkursu International Blues Challenge zmierzyć się z zespołami z całego świata (w tym z Polski!). Zajęli trzecie miejsce. Druga płyta, “To Behold”, zdobyła in wspomnianą nagrodę Juno, a inne zaszczyty sypały się jak lawina. Album “All Frequencies” (Plain Records) ukazał się we wrześniu 2013 roku i zebrał same dobre recenzje.

We wrześniu 2014 po raz pierwszy zagrali w naszej części Europy. Wiosną 2016 wrócili w nasze strony z najnowszym albumem, “Moon Turn Red”. Jak jego poprzednicy, jest stuprocentowo autorski, energetyczny i w pełni reprezentatywny dla unikalnego brzmienia tego niepowtarzalnego zespołu.

Trasa koncertowa Monkey Junk - program

07.10 Lublin - Chatka Blues Festival
08.10 Chorzów - Sztygarka
10.10 Ostrava (CZ) - Parnik
11.10 Ceske Budejovice (CZ) - Highway 61
12.10 Vienna (A) - Reigen Live
13.10 Uhersky Brod (CZ) - Hospoda u Karla
14.10 Valasske Mezirici (CZ) - Zamek Żerotin
16.10 Toruń - Pamela
17.10 Olsztyn - Sowa
18.10 Elbląg - Mjazzga
19.10 Głogów - MOK
20.10 Rybnik - DK Chwałowice
22.10 Nakło n.Notecią - Emilia Cafe
23.10 Łódź - Keja
26.10 Gorzów Wlkp. - Pod Filarami
27.10 Hamburg (D) - Hamburg Blues Nights

Do góry