Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

poniedziałek, 25 wrzesień 2017 21:07

28. Toruń Blues Meeting 2017. Przyjadą Ten Years After, Dorrey Lin Lyles i inni. Pełny program

Ten Years After i  Dorrey Lin Lyles będą najważniejszymi gwiazdami 28. Toruń Blues Meeting 2017. Premierowo zagra Sobczak & Szopiński Duo. Przez dwa dni Toruń i klub "Od Nowa" będą mekką fanów bluesa z całej Polski. Już po raz 28.!

Toruń Blues Meeting to wyjątkowy festiwal muzyki bluesowej, znany głównie ze wspaniałej  atmosfery, która przypomina coroczne spotkania przyjaciół. Festiwal odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada. Niezmiennie od lat do toruńskiej „Od Nowy” zjeżdżają w tym czasie fani tej muzyki z całego kraju. Festiwal trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii imprezy trzydniowe.

Festiwal nie jest konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród. Dzięki temu nie występuje niezdrowa atmosfera „sportowej” rywalizacji. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Ideą  festiwalu jest prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na scenie „Od Nowy” pojawiają się wykonawcy reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast,  blues-rocka, country bluesa i oczywiście nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesowej sztuki, którzy maja okazję  wystąpić przed szerszą publicznością, u boku swoich starszych kolegów „po fachu”.

Od samego początku rolę gospodarza festiwalu pełni Maurycy – szef klubu „Od Nowa” i lider toruńskiej grupy Tortilla (dawniej Tortilla Flat).

Atmosfera legendarnego już klubu „Od Nowa” sprawia, że koncerty są wyjątkowo gorące i niepowtarzalne. Niezwykły klimat festiwalu tworzą jego wierni sympatycy, którzy cyklicznie przyjeżdżają na toruńską imprezę.

Tradycją  Toruń  Blues  Meeting  są  nocne jam sessions na małej scenie klubu. Biorą  w nich udział  muzycy  z  różnych formacji,  a  często również „przedstawiciele” publiczności. Nigdy nie wiadomo,  kto z kim zagra. Gorące jamy trwają  do  białego rana,  a  rekordowy zakończył się w pewną listopadową niedzielę o 12 w południe!

Toruń Blues Meeting 2017 – Program

PIĄTEK (17 listopada 2017)


– DORREY LIN LYLES & WHITE TRASH (USA/JAP/D)

Dorrey Lin Lyles – amerykanka urodzona w 1970 roku. Swoją przygodę z muzyką zaczęła od gospel. Współpracowała z takimi zespołami jak: Gospel Caravan Johna Howarda, Tyscot Recording Artist Franklin ”Bubby” Fann. W swojej solowej karierze zgrabnie łączy gatunek gospel z bluesem, soulem i jazzem. Miała przyjemność wstępować w Carnegie Hall w Nowym Jorku u boku Jamesa Ingrama, Oleta Adamsa, Peabo Brysona and Melissa Manchestera.

Dorrey Lyles & White Trash to projekt złożony z międzynarodowych muzyków. Mają za sobą duże festiwale, m.in.: w Hiszpanii, Francji, Polsce i USA. Muzycy, którzy towarzyszą Dorrey to rozpoznawalni w Europie i na świecie artyści wysokiego formatu.


LEIF DE LEEUW BAND (NL)

LEIF DE LEEUW – uzdolniony, po mimo młodego wieku holenderski gitarzysta. Wraz ze swoim zespołem gra Bluesrocka z domieszką takich nurtów jak: Funk, Soul i Fusion. Swoją muzyczną przygodę rozpoczął w wieku dziewięciu lat, kiedy to zaczął pobierać pierwsze nauki gry na gitarze. Po dwóch latach, kiedy miał okazję uczestniczyć w koncercie Johnna Wintera, uświadomił sobie, że muzyka jest tym, co chciałby w życiu robić. Leif studiował na Codarts Musikhochschule w Rotterdamie.

W skład zespołu, który zagości na Toruń Blues Meeting wchodzą: Leif de Leeuw, Boris Oud, Tim Koning i Britt Jansen.


– GANG OLSENA

Gang Olsena – polski rhythmandbluesowy zespół muzyczny. Powstał w Rudzie Śląskiej w 1988 roku w wyniku połączenia Big Tu Tu, Dinx Band i Lean Back. Jak sama nazwa może sugerować „założeniem programowym” Gangu jest bawić siebie i publiczność.

Zafascynowani muzyką Blues Brothers, Jamesa Browna, Lynyrd Skynyrd i innych wykonawców z pogranicza soulu, rocka i rhythm & blues’a bardzo szybko określili swój styl i dopracowali się własnego wizerunku scenicznego. Spontaniczna zabawa na scenie, poparta dobrym warsztatem muzycznym owocuje świetną zabawą.


– MR. BIG JACK

Mr Big Jack – to trio doświadczonych muzyków. Repertuar łączy zainteresowania muzyczne członków zespołu i oparty jest głównie o bluesa i starego, dobrego rock and rolla. Misja zespołu brzmi: Dostarczyć dobrej zabawy przybyłej na koncert publiczności. Artyści tworzący zespół występowali na największych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Rawa Blues Festival, Piknik Country w Mrągowie, Olsztyńskie Noce Bluesowe, Gdynia Blues Festival, Baltic Music Festival (Szwecja), Gevarenwinkelfestival (Belgia) i wiele innych. Lider zespołu, Jacek Siciarek, to charyzmatyczny wokalista i gitarzysta, wsparty solidną sekcja rytmiczną gwarantuje pełną energii rozrywkę przy muzyce.


– SOBCZAK & SZOPIŃSKI DUO

 Sobczak & Szopiński Duo – dwaj znani wszystkim fanom bluesa muzycy spotykali się ze sobą od wielu lat, ale mocniej połączyło ich granie w odrodzonym po latach milczenia zespole Hot Water. Wielka przyjemność wspólnego muzykowania spowodowała, że obaj muzycy postanowili zrobić razem coś jeszcze. I tak powstał  duet Szopiński & Sobczak.  Zamiłowanie do otwartego, improwizowanego grania  oraz muzyczne fascynacje bluesem, boogie, amerykańskim folkiem dają ciekawą muzyczną mieszankę, gdzie tematy standardów są tylko punktem wyjścia do muzycznych poszukiwań. Zarówno Maciej Sobczak jak i Bartek Szopiński to nietuzinkowi instrumentaliści, co powoduje że ich koncert także od tej strony jest bardzo ciekawy. Gitary Sobczaka i piano Szopińskiego czarują zarówno subtelnym pojedynczym dźwiękiem, jak i obsesyjnymi, mocnymi riffami. Koncert na Toruń Blues Meeting 2017 będzie koncertową premierą tego materiału

SOBOTA (18 listopada 2017)


– TEN YEARS AFTER (GB)

Ten Years After – jeden z czołowych brytyjskich zespołów bluesrockowych popularnych na przełomie lat 60. i 70. Zespół został założony w 1967. Obecnie zespół działa i koncertuje, ale bez najważniejszego członka, Alvina Lee, który zmarł 6 marca 2013 r. 27 lipca 2008 zespół wystąpił na X Tyskim Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla. W styczniu 2014 szeregi zespołu opuścili Joe Gooch i Leo Lyons. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Marcus Bonfanti, Colin Hodgkinson, Chick Churchill i Ric Lee.

Drugi koncertowy album zespołu „Undead” z 1968 roku zdobywał listy przebojów, m.in. dzięki utworowi „I’m Going Home”. Podobnie było z płytami „Ssssh” i „Cricklewood Green”. Na tym ostatnim znalazł się przebój „Love Like a Man”.

W swej karierze zespół kilka razy się rozpadał i reaktywował. W roku 2001 Ric Lee, szukając płyt do reedycji natknął się na nagrania z „Live at the Fillmore East 1970″. Poprosił Alvina o pomoc w promocji wydawnictwa, ale ten odmówił. Na szczęście reszta zespołu była bardziej entuzjastycznie nastawiona do tej propozycji i wraz z Joe Goochem znów wyruszyła w trasę. Ten Years After pracowali także nad nowym materiałem, dzięki czemu w 2004 roku wydali „Now”. Rok później mogliśmy posłuchać także podwójnego albumu „Roadworks”.


– JOHNNY B’BEAST (LV)

Johnny B’Beast – a właściwie to Janis Zvers jest pochodzącym z Łotwy gitarzystą bluesowym. Już od lat młodzieńczych Johnny grał w lokalnych zespołach metalowych i hardcore’owych, ale to jednak blues był tym, co go najbardziej pociągało. Blind Willie Johnson, Bob Brozman, Brother Dedge, Seasick Steve i Daniel Bachman mieli duży wpływ na muzyczny kształt twórczości Johnny’ego. Doskonały rym, melodia z dodatkiem prostych tekstów i „południowego bluesa” to klimat oddający charakter jego twórczości. W 2014 r. Johnny B’Beast zagrał 18 koncertów, włączając w to Festiwal „Laba Daba” – jeden z najbardziej znanych festiwali na Łotwie, który odwiedziło ponad 15 000 ludzi.


– BANG ON BLUES

Bang on blues – to projekt blues-rockowy z pn.-wsch. Polski. Składa się z bardzo doświadczonych muzyków. W ramach różnych projektów grali i grają nie tylko na polskich scenach, występowali również w Irlandii, Francji (Bay Car Blues Festival), Niemczech, Czechach (Prerov Jazz Festival), Rosji, na Litwie (Bliuzo Naktys), Łotwie (Baltic Blues Contest), Szwecji i w Norwegii (Notodden Blues Festival).

Skład zespołu: Piotr Karpienia – śpiew, gitara, Bogdan Topolski – gitara, Rafał Lemieszko – bass, Piotr Mikulski – perkusja.


– HOT LIPS

Hot Lips – to zespół, od którego bije wiecznie żywa energia lat 50. i 60. To trzy niepowtarzalne głosy wokalistek, w towarzystwie instrumentalistów, namiętnie rozkochanych w muzyce lat minionych. Niebanalny wyraz, poczucie humoru, świeżość i nieokiełznany żywioł określają to, czego publiczność może się spodziewać po ich występie. Zespół powstał po kilku latach poszukiwań idealnego składu a w szczególności trzech wokalistek, które z założenia poza swoimi wyjątkowymi zdolnościami wokalnymi miały czuć i umieć oddać klimat lat 40 , 50 i 60-tych. Styl muzyki, w jakim się poruszają, to głównie rockabilly, jump blues, rock and roll , boogie woogie. W swoim repertuarze HOT LIPS ma również nowe utwory zagrane w stylizacji lat 50-tych.


– TORTILLA & MAREK STRYSZOWSKI

Tortilla to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Tortilla czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu.

Charakterystyczne dla kompozycji własnych Tortilli są teksty autorstwa poety Waldka Ślefarskiego utrzymane w żartobliwej absurdalno-lirycznej konwencji. Zespół ponad 1.000 razy występował na najważniejszych krajowych festiwalach bluesowych oraz koncertach w całej Polsce. Tortilla jest laureatem festiwalu Rawa Blues. Grupa doskonale czuje się zarówno w małych klubach, jak i na wielkich koncertach plenerowych. Zespół występował m.in. na Przystanku Woodstock przed wielotysięczną publicznością, ale także w kameralnych klubach jazzowych takich jak krakowska Piwnica Pod Baranami, lubelski Hades, warszawska Piwnica Pod Harendą i Blue Note w Getyndze. Tortilla ma na swoim koncie wspólne koncerty z takimi gwiazdami bluesa jak: Johnny Winter, Carey Bell, Big Joe Turner, Mick Taylor, Mud Morganfield, Carlos Johnson, Charlie Musselwhite, Guitar Crusher czy Stan Webb’s Chicken Shack.

Do góry