Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

środa, 07 czerwiec 2017 20:48

28. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2017. Hot Tamales Trio spodobali się w Niemczech (zdjęcia)

Hot Tamales Trio na 28. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2017 Hot Tamales Trio na 28. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2017

Ten młody i ekscytujący zespół był jedną z największych niespodzianek 28. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2017 – mówi o polskim Hot Tamales Trio Helge Nickel, organizator największego niemieckiego festiwalu bluesowego na wolnym powietrzu.

Bluesfest Eutin 2017 rozpoczął się w czwartek, 17 maja, od koncertu niemieckiego duetu Georg Schroeter & Marc Breitfelder. Georg & Marc to jeden z najlepszych bluesowych duetów w historii powojennych Niemiec grających bluesa z licznymi elementami boogie. W Eutin duet obchodził jubileusz 30-lecia istnienia. Na specjalny koncert zaprosili mnóstwo zaprzyjaźnionych muzyków.

Niemiecki kwartet Spirit of the Blues odpalił ze sceny rhythm and bluesowe fajerwerki, ale nie zabrakło też motorycznych boogie i urokliwych ballad. Zespół tworzą jedni z najlepszych muzyków bluesowych w Niemczech.

Gwiazdą wieczoru była grupa amerykańskiej wokalistki Trudy Lynn. Wielka dama chicagowskiego bluesa wraz z fantastycznymi muzykami dała pełen mocy I inspirujących doznań koncert.

Po godzinie nad rynkiem w Eutin rozpętała się burza, ale muzycy szybko przenieśli się do Brauhausu, gdzie dokończyli występu. Nocną sesję kontynuował norweski Gaffot i znana dobrze rodzina The Özdemirs.

Gaffot nie pospali za długo, bo musieli otworzyć piątkowy koncert. Młody duet zagrał odpowiednio brudnego i dziekiego bluesa z wielką energią. Do tego świetnie wyglądali i umieli zjednać sobie słuchaczy.

Dobrze znani z Jesieni z Bluesem Micke Bjorklof & Blue Strip zagrali kolejny świetny koncert umiejętnie balansując pomiędzy bluesrockiem i rockowymi piosenkami. Niemal zdemolowali scenę, dając pokaz niezwykłej energii i tworząc niezłe widowisko.

Gwiazdą wieczoru był kolejny wykonawca z USA – także znany z koncertów w Polsce Jonn Richardson Band. Trio znakomitych muzyków dało ognia w stylu teksańskiego bluesa i southern rocka. Wraz z zespołem Danny’ego De Vita Jonn Richardson przedłużyli noc na muzykowaniu w Brauhausie.

Sobotni koncert otwierał Brian Keith Wallen. Z gitarą akustyczną zaprezentował tradycyjnego bluesa, country i współczesną americanę. Był autentyczny, a jego pasja udzielała się publiczności.

Zupełnie odminną stylistykę przedstawili Chris Kramer & Beatbox´n´Blues. Trio łączy tradycyjną gitarę z dźwiękami harmonijki i beatboxingiem! Ta mieszanka brzmień i energii wyrywała fanów z butów.

Ida Bang & The Blue Tears to kolejny młody zespół ze Szwecji, który odkrywa dla siebie bluesa. Brzmiąca w stylu przełomu lat 60. I 70. kapela, z świetną wokalistką dała wszystkim okazję do wspólnego blues party.

Amerykanin Shawn Holt & The Teardrops dobił słuchaczy porcją najbardziej autentycznego chicagowskiego bluesa. W sobotni wieczór rynek w Eutin po prostu pękał w szwach.

Na nocnym blues session fani po raz pierwszy mogli usłyszeć na żywo Elizę Sicińską z Hot Tamales Trio i posłuchać Andy Egert Blues Band.

Polacy z Hot Tamales Trio otwierali niedzielne spotkanie z bluesem na rynku w Eutin.

Ten młody, ekscytujący zespół grający bluesa i americanę był jedną z najbardziej pozytywnych niespodzianek festiwalu.

Niemniej ciekawie zaprezentowali się Daniel De Vita Band sp. Z JJ Cleanheadem z Argentyny. Kwartet zagrał retro bluesa, ale też utwory w klimatach jump I shuffle, co bardzo przypadło do gustu pargnącej zabawić się publiczności.

Szwajcarski Andy Egert Blues Band to już chicagowski, teksański I biały brytyjski blues – pełen pasji, serca I zagrany z olbrzymią energią.

Występujący po nich The Steepwater Band z Usa byli jak detonująca bomba zrzucona z B-17. Ich współczesny gitarowy blues rock z feelingiem i energią wydobytą z mocno odkręconych wzmacniaczy wprawił fanów w stan totalnej ekstazy.

Tradycyjnie już koncert zakończył występ połączonych sił festiwalowych muzyków. Do wspólnego grania Georg Schroeter & Marc Breitfelder zaprosili między innymi własnie Hot Tamales Trio, Daniela De Vitę, Andy Egert Blues Band, Steepwater Band, Briana Keitha Wallena. Dwa tysiące słuchaczy było wniebowziętych.

Za rok 29. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2018 potrwa od 18 do 21 maja 2018 roku. Wstęp na wszystkie koncerty – jak zwykle – wolny.

Zobacz zdjęcia:

28. BluesBaltica/Bluesfest Eutin 2017

Do góry