środa, 22 marzec 2017 23:17

Suwałki Blues Festival 2017. Joe Louis Walker czy The Original Blues Brothers Band to gwiazdy 10. edycji (zdjęcia, wideo)

Joe Louis Walker would come to 10. Suwałki Blues Festival 2017 Joe Louis Walker would come to 10. Suwałki Blues Festival 2017

The Original Blues Brothers Band, Doyle Bramhall II, Joe Louis Walker, zdobywca tegorocznego Grammy Fantastic Negrito, Rick Estrin, Mike Andersen czy Eddie Angel będą największymi gwiazdami jubileuszowej edycji Suwałki Blues Festival 2017. Zagra też zespół Dżem.

Suwałki Blues Festival w tym roku obchodzi jubileusz. Już po raz 10 na dwóch scenach plenerowych w centrum Suwałk, w rozlicznych pubach i klubach, oraz wprost na ulicy czy na falach eteru płynących z Suwalskiego Ośrodka Kultury popłynie blues w różnych odmianach i wcieleniach. A oto największe gwiady 10. Suwałki Blues Festival 2017.

THE ORIGINAL BLUES BROTHERS BAND (USA)


Amerykański zespół muzyczny założony w 1977 r. przez dwóch artystów komediowych Johna Belushi i Dana Aykroyda. W grupie grali m.in. gitarzysta Steve Cropper, basista Donald "Duck" Dunn, pianista Paul Shaffer oraz saksofonista Tom Scott. Nagrany w 1978 roku album
Briefcase Full of Blues znalazł się na pierwszym miejscu bestsellerów płytowych i wywołał modę na muzykę rhythm and blues.
Sukces płyty zainspirował producentów z Hollywood do nakręcenia (w roku 1980) filmu
The Blues Brothers, zgrabnej komedii muzycznej, z efektownymi scenami pościgów oraz udziałem gwiazd muzyki soul i bluesa: Arethy Franklin, Raya Charlesa, Jamesa Browna i Johna Lee Hookera. Śmierć Belushiego (w 1982) przerwała pasmo sukcesów zespołu, który znalazł na świecie wielu naśladowców. Aykroyd skupił się na karierze filmowej, natomiast muzycy koncertowali od 1988 jako The Original Blues Brothers Band. W 1991 r. w Londynie wystawiono sceniczną wersję The Blues Brothers. Aykroyd stał się właścicielem klubów House of Blues, wziął jednak udział w nagraniu płyty zespołu Red, White and Blues. W 1998 zespół ponownie zagrał w filmie Blues Brothers 2000.

DOYLE BRAMHALL II (USA)
Doyle Bramhall II, jeden z najwyżej ocenianych współczesnych gitarzystów. 7 lipca 2017 wystąpi w ramach Suwałki Blues Festival 2017 na jedynym koncercie w Polsce.
Artysta, który dodatkowo obdarzony jest pięknym głosem, bardzo swobodnie czuje się w repertuarze rockowym, bluesowym i jazzowym. Wychowany w duchu teksańskiego blues-rocka czyni z tej, dość już mocno ogranej formuły, nową jakość. Z całą pewnością należy obok Dereka Trucksa, Johna Mayera czy Joe Bonamassy do kolejnego pokolenia gitarowych geniuszy. Doyle śmiało wychodzi poza ramy powszechnie rozumianego bluesa. Po prosu, nie sposób pomylić jego gry z kimkolwiek innym.

DŻEM (PL)
Legendarny polski zespół blues-rockowy założony w 1973 r. przez braci Adama i Beno Otrębów oraz Pawła Bergera. Od ponad 40 lat cieszy się niezmiennym zainteresowaniem publiczności. Mimo zmieniających się stylów i upodobań muzycznych pozostają wierni swoim bluesowym korzeniom. Wystąpił na pierwszym Suwałki Blues Festival w 2008 i potem na piątym w 2012 r. Teraz zagrają ponownie na 10 jubileuszowej edycji. Liczymy na cudowna atmosferę i wspaniały koncert kończący czwarty dzień festiwalu.

JOE LOUIS WALKER (USA)
To gitarzysta, wokalista i kompozytor, jeden z najbardziej innowacyjnych i wpływowych bluesmanów. Podczas 27 letniej kariery, ten urodzony w pobliżu San Francisco muzyk zarejestrował 23 albumy i 2 DVD i wielokrotnie przemierzył świat ze swoimi koncertami.
Jest czterokrotnym laureatem
Blues Music Awards oraz zebrał 43 nominacje do tej najbardziej prestiżowej branżowej nagrody. Joe Louis Walker współpracował także z takimi legendami jak B.B. King czy James Cotton. 2013 wszedł do Blues Hall Of Fame.

FANTASTIC NEGRITO (USA)
Już 7 lipca podczas Suwałki Blues Festival 2017 wystąpi laureat nagrody Grammy – Fantastic Negrito. Jego album, wydany w ubiegłym roku album „The Last Days Of Oakland” otrzymał Grammy w kategorii „Best Contemporary Blues Album”.
Fantastic Negrito to muzyk, który odradza się na nowo, po przejściu okropnych rzeczy w swoim życiu. W rzeczywistości, jego nazwisko dosłownie reprezentuje jego trzecie odrodzenie, powracając ze świata zmarłych tym razem.
To historia człowieka, który zrobił wszystko, by "zdobyć to", który "to miał", a potem wszystko stracił. Dla każdego, kto kiedykolwiek czuł, że już nie ma już nadziei a jednocześnie pragnął, by to nie był jeszcze koniec - ta muzyka jest dla niego.

RICK ESTRIN & THE NIGHTCATS (USA)
Według Blues Revenue ,,Estrin stworzył parę najlepszych bluesowych piosenek na świecie. Jego starannie dobrane teksty piosenek przenikają przez ludzką słabość z precyzją boksera, choć częściej jego teksty uderzają radosną nutą ".
Rick Estrin to wspaniały harmonijkarz, uczuciowy wokalista i genialny kompozytor. Wraz z The Nightcats - oszałamiającym gitarzystą Chrise "Kid" Andersenem, wokalistą/perkusistą, grającym na stojąco) J. Hansenem i dynamicznym multiinstrumentalistą Lorenzo Farrellem (gitara basowa i akustyczna, organy i fortepian) - Rick Estrin serwuje świeże i nowoczesne a zarazem oryginalne bluesowe dźwięki wstrzykiwane z solidną dawką rock 'n' rolla.

MIKE ANDERSEN (DK)

Mike Anderson to wokalista z silnym, wrażliwym i pełnym empatii głosem.
Słuchając nagrań z najnowszej płyty Mike’a ,,Devil Is Back", możemy zauważyć, jak wielce utalentowany jest ten duński artysta zarówno jako wokalista i gitarzysta, ale także jako autor tekstów.
Mike Andersen to artysta, który chce poruszać sprawy, które są jemu bliskie. Ma świadomość, że muzyka, którą kocha tak bardzo, pochodzi z czasów, na długo zanim się urodził, oraz z miejsca, gdzie nie dorastał. To właśnie ta świadomość w połączeniu z głęboką miłością do muzyki soul i bluesa, i ciekawość, co się dzieje muzycznie obecnie, spowodowały, iż Mike zaczął tworzyć własne unikalne brzmienie i styl.

NOCNA ZMIANA BLUESA & JAN BŁĘDOWSKI (PL)

Najpopularniejszy polski zespół bluesowy i legendarny skrzypek kultowej formacji Krzak. Nocna Zmiana Bluesa zawsze była przychylna instrumentom smyczkowym – w swoim składzie, na przestrzenie ponad 30 lat działalności maiła skrzypków i kontrabasistów.
Logiczną tego konsekwencją wydaje się połączenie sił z artysta, który jako pierwszy w Polsce grał bluesa na skrzypcach. Żywiołowość, wirtuozeria i radość grania to cechy, które charakteryzują muzyków Nocnej Zmiany Bluesa, jak i Jan Błędowskiego. W styczniu 2010 r. w Suwałkach dobył się koncert, który został zarejestrowany i wydany oficjalnie na płycie CD. W ramach promocji tego wydawnictwa muzycy zagrali w ramach Suwałki Blues Festival 2010.
Po 7 latach przerwy zobaczymy ich ponownie na festiwalowej scenie w ramach 10 jubileuszowej edycji Suwałki Blues Festival 2017.

MARTYNA JAKUBOWICZ & PRZYJACIELE (PL)
Jedyna w swoim rodzaju piosenkarka, która od czterdziestu lat oczarowuje słuchaczy wszystkich pokoleń. Wymyka się wszelkim próbom muzycznego zaszufladkowania, oscylując pomiędzy folkiem, bluesem, jazzem i rockiem. Jest mistrzynią tworzenia nastroju.
Choć jej klimatyczne ballady znakomicie brzmią w kameralnych, zamkniętych salach, energiczne utwory z zacięciem rockowym sprawiają, że równie dobrze radzi sobie na plenerowych imprezach i festiwalach (Pop Session, Rock Arena, Jarocin, Przystanek Woodstock, Rawa Blues i wiele innych).
Na swoim koncie ma aż piętnaście albumów. W marcu 2016 roku, do sklepów trafił najnowy album Artystki – „Prosta Piosenka”. Materiał został zrealizowany z udziałem min. Wojciecha Waglewskiego, Korteza i Jana Smoczyńskiego.

EDDIE ANGEL (UK)
Eddie Angel - genialny gitarzysta, wokalista, autor muzyki i tekstów. Brytyjczyk mieszkający w Londynie.
Na początku malarz i rysownik, swoją przygodę z gitarą zaczął dopiero w wieku 20 lat, ale budząc w sobie wielki talent do tego instrumentu wkrótce zaczął siać postrach na scenach londyńskich klubów.
Eddie Angel w swojej twórczości zawsze wierny gitarze - miłości swojego życia, łączy prostotę i efektowność. Stawia na jakość pisanych przez siebie utworów - opowieści ze świetnymi ścieżkami gitary i rock nad rollową ekspresją. Zdobywa serca publiczności swoimi ostrymi jak brzytwa riffami i wielką charyzmą.

EDDIE MARTIN BLUES BAND (UK/PL)
Eddie Martin to piosenkarz, autor piosenek, multiinstrumentalista, lider zespołu, kompozytor, producent i aranżer. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych, kreatywnych i po prostu ciężko pracujących muzyków na świecie.
Eddie ma na swoim koncie czternaście wydanych albumów. Odkąd przeszedł na zawodowe granie w 1995 roku, został nazwany ,,Ambasadorem brytyjskiego Bluesa".
W 2016 roku wydał album bluesowo rockowy
Black White and Blue“.
Eddie jest również uznawany za jednego z najlepszych harmonijkarzy dzięki swej nietypowej technice grania na tym instrumencie.

KING KING (UK)
Według Classic Rocka King King ,,rozpala bluesowy świat’’. W 2011 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. ,,Take My Hand" i niedługo potem został ukoronowana nagrodą za Najlepszy Album British Blues Award.
Na drugim albumie ,,Standing in the Shadows" z 2013 roku, artyści podkreślili dojrzałość muzyczną, tworząc zarówno mocne utwory jak i piękne ballady.
Ich muzyka jest po prostu genialna. Musisz zwyczajnie włączyć ich nagrania by się przekonać, a najlepszym rozwiązaniem będzie wysłuchanie ich najmocniejszego i najbardziej osobistego albumu z 2015 roku ,,Reaching For The Light’’ – zawierającego wszystko od hard-rocka do elementów muzyki gospel.

6 lipca, w koncercie otwarcia, zagrają właśnie Martyna Jakubowicz & Przyjaciele oraz Jan Gałach Band. 8 lipca odbędzie się także Polish Blues Challenge. do zdobycia: kwalifikacja do European Blues Challenge 2018 oraz Grand Prix Suwałki Blues Festival, czyli nagroda Prezydenta Miasta Suwałk - statuetka wraz z nagrodą pieniężną.

Więcej szczegółów wkrótce.

 

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry