środa, 21 grudzień 2016 00:03

Hard Rock Pub Pamela. Gorczyca i Przyjaciele zagrali specjalny koncert przed Bożym Narodzeniem

Hard Rock Pub Pamela. Gorczyca i Przyjaciele by Wojciech Zillmann Hard Rock Pub Pamela. Gorczyca i Przyjaciele by Wojciech Zillmann

19 grudnia 2016 roku w Hard Rock Pubie Pamela wystąpił projekt Gorczyca i Przyjaciele. Grupa cenionego polskiego basisty tym razem zagrała w składzie: Łukasz Gorczyca (gitara basowa), Krzysztof Chruściel (śpiew), Tomek Dominik (perkusja), Tomek Drachus (instrumenty klawiszowe) i Kuba Szturm (gitara).

W poniedziałkowy wieczór na klubowej scenie pojawili się również specjalnie zaproszeni z tej okazji goście. Koncert poprowadził Przemek Łosoś - wokalista i harmonijkarz toruńskiej formacji Open Blues. Radio PiK reprezentował Zdzisław Pająk, który w trakcie koncertu zrealizował materiał dla swojej audycji. Łukasz Gorczyca z zespołem, w dwóch setach, zagrali materiał z płyty Gorczyca i Przyjaciele, której wydanie świąteczne artyści zaprezentowali w czasie występu. Nie zabrakło pochodzącej z tej płyty świątecznej piosenki noszącej tytuł "Rozpakuj mnie" oraz utworu "Horyzont Kosmiczny" zaśpiewanego, podobnie jak na płycie, przez utalentowaną toruńską wokalistkę - Sylwię Kwasiborską. To wykonanie można uznać za debiut sceniczny kolejnego projektu Łukasza Gorczycy, zespołu noszącego nazwę Piosenki do Tańca. Był to ostatni w tym roku koncert w Hard Rock Pubie Pamela.

Z Łuakszem Gorczycą rozmawiał właściciel Hard Rock Pub Pamela i wydawca płyty "Gorczyca  Przyjaciele" Dariusz Kowalski.

Kilkanaście lat spędzonych przez Ciebie na scenach prawie całej Europy zaowocowało współpracą z tak cenionymi artystami jak: Jennifer Batten, Patsy Gamble, Keith Thompson, Krissy Matthews. To oczywiście tylko część muzyków, z którymi łączysz siły w różnych przedsięwzięciach, ale wymieniłem ich w kontekście płyty sygnowanej przez projekt Gorczyca i Przyjaciele. Jak doszło do realizacji materiału na ten album?

Łukasz Gorczyca:  Faktycznie, realizacja tej płyty nie była łatwa przez odległość jaka dzieli nas i poszczególnych artystów. Do tej pory to raczej ja pracowałem dla nich, koncertując z nimi i nagrywając. Ponieważ cały czas jestem dość płodnym twórcą więc tych piosenek, czy inaczej rzecz ujmując - muzyki, nazbierało się trochę, zatem poprosiłem kolegów i koleżanki o pracę dla mnie.

Płyta ta nie jest prostym przełożeniem tego, co robicie wspólnie koncertując. Jaki jest klucz do tego wydawnictwa?

Ta płyta jest wydawnictwem koncepcyjnym. Każdy utwór jest w zasadzie dopasowany w moim odczuciu do innego gościa - przyjaciela. Jest utwór stricte gitarowy ( "Luxury hotel"), w którym uważałem, że najlepiej sprawdzi się Jennifer Batten, jest numer bluesowy lub okołobluesowy napisany specjalnie dla Krissy Matthewsa. Podobnie z innymi utworami. Poza tym mam dosyć szerokie spektrum zainteresowań muzycznych, więc zamykanie się w jednej stylistyce nie byłoby dla mnie zbyt naturalne.

Czym różni się przedświąteczne wydanie specjalne płyty Gorczyca i Przyjaciele od tego, które pojawiło się w kwietniu 2016 roku?

Wydawnictwo świąteczne jest niejako przedłużeniem życia płyty z kwietnia. Znajdują się na nim dwa dodatkowe utwory. Pierwszy z nich nosi dość frywolny tytuł „Rozpakuj mnie” i został napisany specjalnie na święta. Drugi utwór nosi tytuł „Horyzont Kosmiczny” i jest niejako zapowiedzią nowego projektu muzycznego, który nazwaliśmy przewrotnie Piosenki do Tańca.

Projekt Piosenki do Tańca wydaje się być przedsięwzięciem, na którym w najbliższym czasie będziesz koncentrował swoją uwagę. Zdradzisz szczegóły?

Z przyjemnością. Piosenki do Tańca to dość specyficzny projekt, ale nie sugerowałbym się zbytnio nazwą. Będzie sporo rytmów latynoamerykańskich więc stąd ten taniec. Śpiewa, niezwykle utalentowana toruńska wokalistka, Sylwia Kwasiborska, ja piszę muzykę a teksty Witek Świątczak. Oczywiście nie byłbym sobą jeśli nie zaprosiłbym na płytę gości z zagranicy. Ale to na razie niech pozostanie niespodzianką.

Jaką rolę przewidujesz dla siebie w projekcie Piosenki do Tańca?

Moja rola została określona jeszcze na etapie pomysłu. Jestem kompozytorem i producentem. Czasem też gram na basie i innych instrumentach strunowych.

Na jak dużą autonomię mogą liczyć pozostali muzycy biorący udział w tym przedsięwzięciu?  

Te aranże są dosyć ścisłe i zamknięte, ale obiecuję, że dam pograć muzykom na koncertach. Będą się mogli wyszumieć muzycznie.

     Jakie są Twoje pozostałe priorytety na 2017 rok?

Zbliżający się rok zapowiada się bardzo pracowicie. Przede wszystkim koncerty z moim zespołem, do którego na blisko dwa tygodnie w lutymdołączy Jack Moore. Koncerty z Jennifer Batten, Robem Tognonim, Vincem Agwadą i zespołem Oversoul, z którym Nowy Rok powitamy na toruńskim rynku. Cały czas piszę piosenki dla różnych wykonawców i planuję kolejne płyty.

Rok 2017 Hard Rock Pub Pamela w Toruniu przywita serią koncertów:

 
- Środa 11.01.2017 - ŚLĄSKA GRUPA BLUESOWA (PL).
Start godzina 19. Wstęp wolny.
 
- Poniedziałek 16.01. 2017 - KNOCKING BONES (USA) oraz BURIED CITIES (USA).
Wernisaż fotografii koncertowej Wojciecha Zillmanna.
Start godzina 19. Wstęp wolny.
 
- Poniedziałek 23.01.2017 - CLIFF STEVENS BAND (CAN).
Start godzina 19. Wstęp wolny.
 
- Poniedziałek 30.01.2017 - TERRY MANN BAND (USA).
Start godzina 19. Wstęp Wolny.
 
- Poniedziałek 6.02.2017 - Magda Piskorczyk z zespołem (PL) oraz Mark Olbrich Blues Eternity (UK).
Start godzina 19. Wstęp Wolny.
 
- Poniedziałek 13.02.2017 - Trio: Styczyński/Wałecki/Tioskow (PL).
Start godzina 19. Wstęp Wolny.
 
- Wtorek 14.02.2017 - Jack Moore Band (UK), Püdelsi (PL)
Premiera płyty zespołu Püdelsi pt.: ,,ÜBER ALLES"
Start godzina 19. Wstęp biletowany.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry