Nasz patronat

Blues Fama: Wanda Johnson

Nasz patronat

Koncert otwarcia SBF 2024 – ZALEWSKI, support Noa & The Hell Drinkers (ES) – 11 lipca

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Blues Menu w polowie grudnia wydają płytę Na żywo. Płyta jest dedykowana przez zespół zmarłemu w październiku 2010 śp. Andrzejowi Brzeskiemu, którego puzon wybrzmiewa w 8 z 11 utworów umieszczonych na płycie.

Andrzej Brzeski to inicjator założenia zespołu Paradox powstałego w 1968 roku przy klubie Hybrydy. Zespół od samego początku miał eksperymentalny, jak na polski ówczesny jazz, skład (A. Brzeski – puzon, Michał Górny – wiolonczela, Zbigniew Kulhawczuk - bas, Tomasz Sosnowski – fagot, Dorota Szafnicka – śpiew i skrzypce). Bardzo udanie zadebiutowali podczas festiwalu Jazz nad Odrą w 1968 (w kategorii zespołów jazzu nowoczesnego zdobyli I nagrodę). Taką samą nagrodą wyróżniony został repertuar zespołu przygotowany na konkurs. Nagrodę dziennikarzy i wyróżnienie wśród solistów otrzymał także Andrzej Brzeski.
Laury otrzymywali także na konkursach i festiwalach zagranicznych (np. San Sebastian’70, Prerov’71). Ich eksperymentalna muzyka pozwalała im na udział zarówno w Jazz Jamboree (1968-72), jak i w koncertach z cyklu Musicorama. Ich kompozycje trafiały do bardzo różnego odbiorcy. Z jednej strony byli to ortodoksyjni fani jazzu, z drugiej entuzjaści symfonicznego rocka, a nawet melomani muzyki klasycznej. Repertuar Paradoxu oparty był w dużej mierze na kompozycjach własnych, w których wykorzystywali elementy folkloru, synorystyki jazzu, modnego i rodzącego się wtedy fusion, elementów muzyki klasycznej i salonowej. Ze swoja muzyką odnajdywali się w różnych, często odległych od jazzu, projektach (np. balet i pantomima). Mimo ogromnej popularności i uznania zespół przestał istnieć w 1973 roku.
Na początku lat 90-tych Brzeski objawił się jako organizator festiwali "Blues nad Piławą" w Głowaczewie.

Od 2009 r. organizował Blues Party. W tym roku pod koniec sierpnia miała miejsce druga edycja organizowanego  "Blues Party" w Pile.
Andrzej Brzeski od dawna współpracował z zespołem Blues Menu. Ta współpraca przyniosła efekt w postaci udziału Andrzeja w nagraniu płyty Chiński Mur. Grał zawsze z Blues Menu, kiedy tylko grupa koncertowała w Pile lub okolicach.