poniedziałek, 18 listopad 2013 14:30

Tribute to Skiba w 30. rocznicę śmierci Ryszarda Skiby Skibińskiego

Tribute to Skiba w 30. rocznicę śmierci Ryszarda Skiby Skibińskiego Tribute to Skiba w 30. rocznicę śmierci Ryszarda Skiby Skibińskiego

Tribute to Skiba w 30. rocznicę śmierci Ryszarda Skiby Skibińskiego to zapis koncertu, jaki miał miejsce w Białostockim Ośrodku Kultury 2 czerwca 2013 roku.

Krążek rozpoczyna jedna z najbardziej poruszających kompozycji Kasy Chorych -   „Polski Blues”.  Są portowe syreny, a na gitarach grają Jarek Tioskow – współtwórca Kasy Chorych i Włodek Dudek, na harmonijce oczywiście Michał Cielak Kielak.  Mocne i bardzo symboliczne otwarcie.

Kolejne opublikowane  utwory to dowody mniej lub bardziej udanej współpracy  Tioskowa i Kielaka z większą częścią zespołu Szulerzy. Na gitarze gra Marcin Szulkowski, jego brat Miłosz siedzi za bębnami, na basie gra Marek Wikarski. Muzycy z werwą grają fantastyczne „Boogie dziadka Skiby”, ale na dobre gitarzyści rozkręcają się  w kompozycji Tioskowa „Ode mnie dla ciebie”.  Nie brzmi to może jakoś szczególnie, ale to także przypomnienie zarzuconego tematu muzycznego.

Wspólna kompozycja Skiby z Tioskowem to  „Wódka Blues”. Michał Kielak, jak przed laty Skiba, zaczyna od solowego popisu, a potem znów jest mnóstwo miejsca dla gitarzystów. Marcin Szulkowski ma co robić.

Słabo wypada obnażony w nagraniu „Blues córek naszych”. Jedna z najbardziej przebojowych kompozycji Kasy Chorych na koncercie nie ma cienia potęgi dawnego winylowego singla. Jest i slide Tioskowa, ale wszystko sprawia wrażenie cokolwiek mało przemyślanego występu.

W  „Jak się czujesz ze mną w łóżku” na harmonijce gra Jarosław Jaromi Drażewski. Muzyk, którego humorystyczne bluesy nie u wszystkich budzą sympatię, znakomicie gra na harmonijce kolejną niezwykle przebojową kompozycję legendarnej Kasy. Do sekcji rytmicznej wraca aktualny skład zespołu, czyli Marek Szerszyński i Mirosław Wiechnik i wszystko brzmi wręcz idealnie.

„Polski Blues” na otwarcie , a „Blues bez pieniędzy” Leszka  Domalewskiego z charakterystyczną linią basu jako punkt kulminacyjny płyty. Taki był chyba zamysł wydawcy. Szerszyński bez problemu bawi się tym utworem, a Wiechnik od czasu do czasu dorzuca swoje akcenty. I to tu najpełniej brzmi gibson Marcina Szulkowskiego.

Bogusław Chrabota na płytę „Rythm & Puls” napisał „Historię o ptaku, który odleciał do Boga”. Tu partię harmonijki  gra Tomek Cynamon Kamiński.  Na gitarach Dudkowi i Tioskowowi towarzyszy razem Jaromi, a całość ma idealny puls i przypomina najlepsze momenty teksańskiego blues rocka.

W sztandarowym dla wczesnej Kasy  „Bluesie Chorego” do muzyków dołączył Leszek Winder, gitarzysta który po odejściu Skiby od białostockiego zespołu jeździł z nim w trasy, a nawet podczas pogrzebu Skibińskiego dostał od jego żony woreczek z harmonijkami. O swoich odczuciach opowiada we wstępie do dedykowanej Skibie po śmierci kompozycji  „Blues dla Dzidka”. Tu na bębnach grają zarówno Mirek Wiechnik, jak i Mirosław Kozioł – wieloletni perkusista legendarnego składu Kasy.

Płyta nie jest przeznaczona do sprzedaży. Została wydana na 29. festiwal Jesień z Bluesem. Pewna ilość egzemplarzy będzie czekała na fanów w Białostockim Ośrodku Kultury przy ul. Legionowej 5.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry