piątek, 15 lipiec 2016 22:12

25. Olsztyńskie Noce Bluesowe. Karen Lovely, Igor Prado i Noah Wotherspoon w amfiteatrze (zdjęcia)

Karen Lovely at 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe festival Karen Lovely at 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe festival

Karen Lovely, amerykańska wokalistka doceniona przez jury International Blues Challenge, podobnie jak Noah Wotherspoon po raz pierwszy zagrali w Polsce zaproszeni na 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe. Także pierwszy raz przekroczył Odrę Igor Prado, doskonale znany na zachodzie Europy wokalista i gitarzysta z Brazylii.

Igor Prado, urodzony w Brazylii bluesowy gitarzysta, to muzyk o zdecydowanie południowoamerykańskim temperamencie. Jako dziecko miał szczęście mieszkać w pobliżu kolekcjonera płyt z amerykańskim korzennym bluesem, który szybko pogłębił jego zainteresowanie tym gatunkiem muzyki. Nic dziwnego, że wraz z rodzeństwem szybko zainteresował się samodzielnym graniem bluesa. Leworęki samouk słuchając satrych blueowych nagrań, odkrywał jak zagrać je na gitarze przeznaczonej dla osób praworęcznych.

- Kiedy zapisałem się na lekcje gry na gitarze, mój nauczyciel powiedział, że wszystko robię źle - śmiał się Igor Prado wspominając swoje początki w rozmowie z bluesonline.pl. Jednak okazało się, że talent muzyka zwyciężył i mógł grać po swojemu. Jak okazało się w olsztyńskim amfiteatrze, bluesową klasykę ma zaklętą w palcach, a przy tym nie stroni od włączania do swojego repertuaru funku czy brazylijskiej samby.

- Kocham wszystkie gatunki muzyki, które mają afrykańskie korzenie - powiedział nam Igor Prado.

Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe - Igor Prado

Kiedy na scenie pojawił się bardzo młodo wyglądający i raczej niepozorny Noah Wotherspoon, mogło się wydawać, że jego power trio będzie miało trudne zadanie. Jednak rozbawiona występem świetnie nawiązującego kontakt z publicznością Igora Prado publiczność 25. Olsztyńskich Nocy Bluesowych, słysząc pierwsze dźwięki jego fendera, ruszyła przed scenę. A to był dopiero początek wirtuozerskich popisów gitarzysty, który zauroczył jury International Blues Challenge.

Tu przeczytasz recenzję płyty: Noah Wotherspoon Band – Mystic Mud

Noah Wotherspoon nie bryluje może jako wybitny wokalista, za to jego gitara po prostu śpiewa. Ma rewelayjne poczucie rytmu, szarpie struny z nieprawdopodobną dokłądnością, a przy tym potrafi też bardzo udanie operować techniką slide. Świetnie zgrana sekcja rytmiczna stanowiła z liderem jedno muzyczne ciało, które wibrowało wyjątkowymi muzycznymi emocjami. Słuchacze byli zachwyceni.

Tu zobaczysz zdjęcia z koncertu: 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe - Noah Wotherspoon Band

Największą gwiazdą wieczoru była Karen Lovely. Jej życie także odmienił International Blues Challenge.

- Nawiązałam wtedy mnóstwo kontaktów, moja kariera ruszyła z miejsca, chociaż nie zajęłam pierwszego miesjca - powiedziała bluesonline.pl Karen Lovely. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że jej dziadkowie przyjechali do Ameryki z Wilna. Karen Lovely z uwagą słuchała informacji o skomplikowanych losach Olsztyna i migracjach ludności związanych z polityką Stalina, a później polskich komunistów.

- Wasze losy przypominają nieco sytuację Afroamerykanów, może dlatego jesteście tacy wrażliwi na bluesa - skwitowała Karen Lovely.

Tu przeczytasz recenzję płyty: Karen Lovely - Ten Miles of Bad Road

Tu zobaczysz zdjęcia: 25. Olsztyńskie Noce Bluesowe - Karen Lovely

Jej wyjątkowo żywiołowy i pełen energii występ był znakomitym zwieńczeniem 25. Olsztyńskich Nocy Bluesowych. W sobotę zagrają kolejni wykonawcy polecani przez kwartalnik "Twój Blues" a w amfiteatrze odbędzie się koncert "Dobre, bo polskie", który zakończy Dżem.

 

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry