poniedziałek, 06 czerwiec 2016 19:11

27th BluesBaltica/Bluesfest Eutin. Hosted Session na wielki finał (zdjęcia)

27th BluesBaltica/Bluesfest Eutin - Gruff! from Poland 27th BluesBaltica/Bluesfest Eutin - Gruff! from Poland

Jason Ricci & The Bad Kind, Joey Gilmore & Band, Travelin´ Brothers, Mississippi Bigfoot, a z Polski Gruff! byli jednymi z wielu fantastycznych wykonawców podczas 27th BluesBaltica/Bluesfest Eutin. To jeden z najważniejszych festiwali bluesowych w Niemczech, na którym zawsze gra jakiś wykonawca od nas.

Jeden z największych festiwali bluesowych w Europie Zachodniej na świeżym powietrzu rozpoczął występ Daniego Dorchina, jednosobowej orkiestry bluesowej z Izraela. Niezwykłe emocje wzbudził 16-letni lider Kalle Reuter ze swoim zespołem wspartym dęciakami. Kalle Reuter Band zagrali mieszankę blues rocka i archetypicznego rock and rolla. Z Danii do Eutin przyjechał Chris Grey & The BlueSpand. Duńczycy zagrali bardzo intensywnie, wykorzystując współcześnie brzmiący głos wszystko, co najlepsze można wydobyć z formuły funk-bluesa. Piątkowy wieczór kończyli Amerykanie z Mississippi Bigfoot. Pięcioosobowa grupa specjalizuje się w southern rocku, nie stroniąc od country bluesa. Wypełniony po brzegi rynek w Eutin usłyszał wspaniały koncert zespołu o mocnym brzmieniu.

W nocy najwytrwalsi fani bluesa bawili się dalej w Brauhausie, gdzie swoje koncerty zagrali raz jeszcze Chris Grey & The BlueSpand oraz Dani Dorchin.

W sobotnie popołudnie rynek w Eutin zelektryzowała polska szalona ekipa znana jako Gruff! Trio zaserwowało niemieckiej publiczności intensywny koncert elektrycznego bluesa zawieszony pomiędzy brudnymi brzmieniami rodem z Mississippi po melodie kojarzące się z estetyką punkową. Rozentuzjazmowana publiczność nie chciała wypuścić Gruff! Ze sceny bez kilku nadprogramowych bisów.

Jersey Julie Band złożeni z muzyków z USA i Francji uspokoili fanów serwując bardzo współczesną mieszankę americany, bluesa, gospel, bluegrassu i folku. Bardzo dobrze się tego słuchało, co potwierdzali nawet przypadkowi przechodnie, niekoniecznie fani bluesa. Niemcy z WellBad, którzy zajęli trzecie miejsce w European Blues Challenge, zaserwowali mieszankę fusion bluesa połączoną z widowiskowym show. Najważniejszym artystą sobotniego wieczoru byli wcześniejsi triumfatorzy European Blues Challenge – Hiszpanie z Travelin’ Brothers. Urządzili na rynku prawdziwą imprezę z swingującą muzyką rodem z Nowego Orleanu zmieszanym z muzyką roots i rzecz jasna bluesem. Tego wieczoru rynek w Eutin musiał pomieścić ponad dwa tysiące spragnionych dobrej zabawy fanów, którzy przez cały występ Travelin’ Brothers tańczyli w najlepsze.

Nocą najwytrwalsi mogli posłuchać i dać się ponieść szaleństwu podczas koncertów Kai Strauss Band z Niemiec i naszych dobrych znajomych z Gruff!

Niedzielne spotkanie z bluesem na rynku Eutin otwierała Big Mama Montse grając tradycyjnego, akustycznego bluesa. Dokładnie tego można było się spodziewać – autentyzmu i ogromnej pasji. Występujący jako następni młodzi Norwegowie z Tito Lausteen Quartett dali popis perfekcyjnego współczesnego białego bluesa. Klimat koncertu zmienił szwajcarsko-austriacki 4Some Blues serwując swingującego, akustycznego rhythm and bluesa i bluesa. Wydaje się, że swoim niezwykłym feelingiem wznieśli się na niespotykany poziom, kto przegapił ten występ – ma czego żałować. Niedzielny wieczór wieńczył koncert Joey Gilmore & Band z USA. Mistrzowie zza oceanu pokazali, ile energii można wydobyć z estetyki southern i soul-bluesa.

W nocy najwytrwalsi fani mogli posłuchać jeszcze i poimprezować z 4Some Blues i Tito Lausteen Quartett.

Ten nietypowy pod względem organizacyjnym festiwal kończył koncert zaplanowany na poniedziałek. Do estetyki elektrycznego bluesa ze szczyptą southern rocka odwoływali się

Lisa Lystam Family Band ze Szwecji. Wydaje się, ze ten młody zespół ma przed sobą świetlaną przyszłość w ramach gatunku. Dobrze znani w Polsce Monkey Junk z Kanady nie odpuścili sobie ani nuty rozkręcając imprezę na rynku w Eutin w rytm swamp rhythm and bluesa. Na wielki finał 27. BluesBaltica/Bluesfest Eutin wystąpił światowy mistrz współczesnje harmonijki. Koncert Jason Ricci & The Bad Kind z USA przypominał wybuch bomby. Takiej dawki nowoczesnego chicagowskiego bluesa granego z nieprawdopodobnym feelingiem i olbrzymią dawką energii nie można było nie zauważyć. Publiczność po prostu oszalała.

Jak zwykle, na wielki finał festiwalu, organizatorzy sprokurowali “Hosted session” na scenie, kierowane przez Georga Schroetera & Marca Breitfeldera. Big Mama Montse, Monkey Junk, Lisa Lystam Family Band, Kalle Reuter Band, Jason Ricci & The Bad Kind I zaproszona specjalnie na ten występ Juwana Jenkins z USA pojawili się na scenie dając z siebie wszystko. Najlepszym momentem było wspólne harmonijkowe granie, jakie zaprezentowali Steve Marriner, Michael Fall, Jason Ricci I Marc Breitfelder. Trudno będzie ten występ szybko zapomnieć. Po dwóch godzinach mieszania się składów wszyscy muzycy zagrali przed dwoma tysiącami fanów na pożegnanie “Amazing Grace”.

Zgodnie z tradycją z lat ubiegłych, oprócz głównych koncertów na rynku w Eutin i nocnych występów w Brauhausie, było też kilka koncertów w innych, większych i mniejszych miejscach oraz wystawa malarstwa Evy Bernsten.

Helge Nickel

Tu zobaczysz zdjęcia: Festiwal 27th BluesBaltica/Bluesfest Eutin w fotografiach

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry