czwartek, 05 marzec 2015 18:30

35. Rawa Blues Festival ujawnia program. Bettye LaVette odwiedzi Spodek (wideo)

Bettye LaVette from Wikipedia Bettye LaVette from Wikipedia

Bettye LaVette to pierwsza oficjalnie ogłoszona gwiazda tegorocznego 35. Rawa Blues Festival. Jubileuszowa edycja jednej z najbardziej prestiżowych imprez bluesowych na świecie odbędzie się 3 października 2015 roku w katowickim Spodku.

LaVette jest w muzycznym biznesie od ponad 50 lat. W swojej bogatej karierze nagrała między innymi takie klasyki jak: "Wish You Were Here" Pink Floyd, "Nights In White Satin" The Moody Blues, czy "Love Reign O'er Me" The Who i nadała im nowy wymiar. Zabrzmiały one jakby zostały napisane specjalnie dla niej, a ta sztuka udaje się tylko nielicznym...

O pozycji Betty LaVette w USA świadczy fakt, że w 2009 roku została zaproszona do udziału w specjalnym koncercie z okazji inauguracji prezydentury Baracka Obamy. Zaśpiewała wówczas utwór "A Change Is Gonna Come" w duecie z Jonem Bon Jovi.

Wokalistka przyjedzie na Rawę Blues z najnowszym albumem "Worthy".  Znalazły się na nim między innymi kompozycje znane z repertuaru Rolling Stonesów, Beatlesów (przepiękna, mocno zmieniona wersja "Wait" z albumu "Rubber Soul") i Boba Dylana. Ale podczas katowickiego koncertu nie zabraknie też z pewnością klasycznych hitów artystki z "Let Me Down Easy" na czele.

Chociaż Betty LaVette zgarnęła w swojej karierze parę prestiżowych nagród bluesowych, to jednak nie sposób zaszufladkować ją w tym gatunku. Śpiewa z soulową żarliwością, w jej interpretacjach słychać również wpływ funky i r'n'b. Jej koncert podczas 35 Rawa Blues Festival z pewnością będzie sporym wydarzeniem na miarę niezapomnianych występów Koko Taylor i Nory Jean Bruso.

" type="application/x-shockwave-flash">" /> 

Rawa Blues Festival to największy bluesowy festiwal na świecie organizowany w zamkniętym pomieszczeniu. Został uhonorowany nagrodą "Keeping The Blues Alive", przyznawaną przez międzynarodowe stowarzyszenie The Blues Foundation. W poprzednich latach na scenie "Spodka" wystąpiły takie tuzy gatunku zza Oceanu jak: Junior Wells, Robert Cray, Keb'Mo', Magic Slim, James Blood Ulmer, Blind Boys of Alabama, Otis Taylor, Eric Sardinas i Robert Randolph.

Podziel się

Wyśli do DeliciousWyśli do DiggWyśli do FacebookWyśli do Google PlusWyśli do TwitterWyśli do LinkedIn

Do góry