Nasz patronat

Blues Fama: Wanda Johnson

Nasz patronat

Koncert otwarcia SBF 2024 – ZALEWSKI, support Noa & The Hell Drinkers (ES) – 11 lipca

Nasz patronat

Marek Gąsiorowski, Robert Trusiak – Niedokończony blues. Opowieść biograficzna o Ryszardzie Skibińskim

Ela Mielczarek w studiu MAQ

Elżbieta Mielczarek nagrała płytę ElaeLa. Zmieniona została data premiery. Nowa płyta pojawi się 26 marca. To będzie pierwsza autorska i studyjna płyta wielkiej damy polskiego bluesa.

"ElaeLa" to nowa autorska płyta Pierwszej Damy Bluesa, Elżbiety Mielczarek. Artystka w latach 80-tych, będąc u szczytu popularności, zniknęła nagle ze sceny, by teraz pojawić się na niej na nowo w wielkim stylu i w znakomitym towarzystwie. "ElaeLa" finalnie ukaże się 26 marca i będzie to pierwsza studyjna płyta Eli Mielczarek w ogóle. W nagraniach wzięło udział grono znakomitych gości, wśród których znaleźli się: Grzegorz Kapołka (m.in. Irek Dudek, Ewa Uryga, Krystyna Prońko), Andrzej Ryszka (m.in. Tomasz Stańko, Tadeusz Nalepa, Wojciech Waglewski), Mirosław Rzepa (m.in. Ryszard Riedel, Zbigniew Hołdys), Dariusz Ziółek (m.in. big-band Zygmunta Kukli, Ryszard Rynkowski, Lora Szafran) i Leszek Winder (m.in. Krzak).

 

Na albumie znajdzie się 9 kompozycji:

 

1.Mgła nad miastem 
2.Kołysanka  
3.Przestrzeń będzie ze mną

4.Spacer nad jeziorem
5.Mississippi
6.Wyszedłeś
7.Opowieść mam
8.Żółty balonik
9.Zaśpiewać ci chcę

 

Wszystkie utwory to autorskie kompozycje Elżbiety Mielczarek, z wyjątkiem "Kołysanki" (Django Reinhardt) oraz "Opowieść mam" (Andrzej Ryszka). Również teksty na płycie, z wyjątkiem "Kołysanki" i "Mississippi" (Marek Kreutz) są autorstwa Elżbiety Mielczarek.

Elżbieta Mielczarek, znana z takich kompozycji jak "Poczekalnia PKP" oraz "Hotel Grand", już jako dziesięciolatka rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Wkrótce potem, zafascynowana muzyką jazzową, rythm&bluesem oraz rock'n'rollem, sięgnęła po gitarę. Jeszcze w liceum Mielczarek zaczęła występować w łódzkim studenckim klubie "Siódemki" i założyła swój pierwszy zespół. Po przeprowadzce do Warszawy grała z ulicznymi kapelami amerykański blue grass, aż odkryła, że jej powołaniem jest muzyka bluesowa. Po sukcesie "Poczekalni PKP" artystka ze swoim zespołem przez 2 lata intensywnie koncertowała po całej Polsce, co zaowocowało płytą "Blues Koncert" (1983). W poszukiwaniu dalszej drogi wokalistka postanowiła zrobić sobie przerwę w graniu, w 1987 roku spotkała buddyjskiego Lamę, przeszła na buddyzm i w kolejnym roku wyjechała z kraju.

W Niemczech Mielczarek skoncentrowała się na nauce chińskiej, potem japońskiej medycyny i  prowadzi aktualnie prywatną praktykę. W 2003 roku artystka przyjechała na dłużej do Polski i powróciła do muzykowania. Mielczarek współpracowała w tym okresie m.in. z Piotrem Rucińskim w ramach projektu "Ela Sings The Blues", towarzyszącego reedycji jej pierwszego albumu, oraz działała w progresywnym projekcie E.M.- Tronic.